Χρωματίζω την αλφαβήτα
Λίγο καθυστερημένο το υλικό, αλλά ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο τουλάχιστον για του χρόνου. Μεγένθυνα τις σελίδες από Α4 σε Α3 και τις πλαστικοποίησα. Μπορούμε να γράφουμε πάνω στο πλαστικοποιημένο χαρτί με απλό μαρκαδόρο και να σβήνουμε(σβήνει καλά με οινόπνευμα) όσες φορές θέλουμε. Έτσι μπορούμε να τα φυλάξουμε για επόμενες χρονιές.
Το blog αυτό δημιουργήθηκε αρχικά για να προβάλλω τα βιβλία μου απο τις εκδόσεις Πατάκη αλλά και εργασίες μου στην τάξη, κατασκευές, άρθρα, φωτογραφίες, ανακοινώσεις και γενικώς ό,τι αφορά τα παιδιά και την εκπαίδευση.
Ο Κώστας Γραμματόπουλος γεννήθηκε στην Αθήνα το 1916. Σπούδασε ζωγραφική στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών κατά τα έτη 1934-1940, με καθηγητή τον Ουμβέρτο
Μαθαίνω τα γράμματα: Το γράμμα Α, α. Δωρεάν Εκτυπώσιμο Εκπαιδευτικό Υλικό για παιδιά νηπιαγωγείου - α' τάξης Δημοτικού καθώς και για παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες
Τα φύλλα εργασίας που ακολουθούν επιδιώκουν να καλύψουν στόχους εκμάθησης γραφής του φωνήματος, οπτικής αναγνώρισης και φωνολογικής ενημερότητας. Φύλλα εργασίας που αφορούν στην εκμάθηση της γραφής του φωνήματος επαναλαμβάνονται με μικρές διαφοροποιήσεις ( π.χ. γράμματα με τελίτσες ), προκειμένου να εναρμονιστούν με τις δυνατότητες των προνηπίων. Αρέσει πολύ στα παιδιά και είναι συνάμα μία ελκυστική ενίσχυση η παρακολούθηση βίντεο που αφορά το γράμμα που διδάσκουμε. Γι αυτό σας περιλαμβάνω το αντίστοιχο βίντεο για το γράμμα Υ, υ. ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ( κλικάρετε στην εικόνα για μεγέθυνση ) ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ Φύλλα εργασίας για το γράμμα Υ υ. 4/ 5 Oleh Rena Valma Rena Valma Απριλίου 06, 2020 Komentar
Μαθαίνω τα γράμματα: Το γράμμα Α, α. Δωρεάν Εκτυπώσιμο Εκπαιδευτικό Υλικό για παιδιά νηπιαγωγείου - α' τάξης Δημοτικού καθώς και για παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες
Μαθαίνω τα γράμματα: Το γράμμα Α, α. Δωρεάν Εκτυπώσιμο Εκπαιδευτικό Υλικό για παιδιά νηπιαγωγείου - α' τάξης Δημοτικού καθώς και για παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες
Τα παιδιά γράφουν τα γράμματα επάνω στην τριπλή γραμμή μαθαίνοντας το σωστό ύψος των γραμμάτων πεζών και κεφαλαίων.
Το blog αυτό δημιουργήθηκε αρχικά για να προβάλλω τα βιβλία μου απο τις εκδόσεις Πατάκη αλλά και εργασίες μου στην τάξη, κατασκευές, άρθρα, φωτογραφίες, ανακοινώσεις και γενικώς ό,τι αφορά τα παιδιά και την εκπαίδευση.
Το γράμμα Ν, ν Μαθαίνω το γράμμα Ν, ν – Δωρεάν Εκτυπώσιμο Εκπαιδευτικό Υλικό για παιδιά.
Τα γραμματα σε λεξούλες για την Α' Δημοτικού, όλα μαζεμένα, για να τα βλέπουν τα παιδάκια και να τα μάθουν πιο εύκολα.