İrmikle yapılan tatlılar çok seviliyor. Pastane usulü irmikli şekerpare tatlısı da bunlardan biri. Özellikle bayram ve ramazan ayında yapılan
A traditional Middle Eastern (primarily Iraqi) cookie, these kleicha are made Assyrian-style and stuffed with cardamom-scented walnuts.
Knafeh is a delicious Middle Eastern savory and sweet dessert.
A creamy baked Pistachio Kulfi Cheesecake. With flavours of cardamom, saffron, and pistachio running through the cheesecake, it's a total love affair for anyone who's grown up with the traditional pistachio kulfi.
Sohan asali är ett persiska karameller med smak av saffran honung och rosenvatten. En favorit i Iran som gärna serveras tillsammas med en kopp te. De är hårda och knapriga godisbitar som smakar ljuvligt. Ca 22 st bitar 2,5 dl socker 3 msk honung 3 msk rapsolja 1 msk rosenvatten (finns att hittas i de
Sevgili değerli takipçilerim bugün sizler için nefis 10 Dakikada Lokum Gibi Hira Tatlısı tarifi paylaşacağım. Çay saatleriniz için çok pratik bir şerbetli
Indulge in the vibrant flavors of Food from Iraq, with aromatic spices, and rich traditions of Iraqi cuisine, where every bite is a journey of delight.
Pretzel Scotcheroos are a delightful, no-bake treat that combines sweet, salty, and crunchy flavors and textures. Each bite will surely satisfy both your sweet and salty cravings!
Cok Pratik Tiramisu Tarifi nasıl yapılır? 494 kişinin defterindeki Cok Pratik Tiramisu Tarifi'nin detaylı anlatımı ve deneyenlerin fotoğrafları burada.
Evde Kurutulmuş Meyve Tarifi nasıl yapılır? 3.146 kişinin defterindeki Evde Kurutulmuş Meyve Tarifi'nin detaylı anlatımı ve deneyenlerin fotoğrafları burada.
Ağır ağır eritilen şekerle yapılan karamelli puding ve çikolatalı pudingin tek bir bardaktaki enfes hali! Karamelli çikolatalı puding Tarifi.
Dışı kıtır, içi yumuşacık, süt kokan ve her ısırıkta çileğin mis gibi aromasını hissettiğiniz bir kurabiye hayal edin.. Şimdi onu erimiş çikolataya batıra batıra, bir bardak süt eşliğinde afiyetle yiyin. :) mest edecek bir tarif şimdiden söyleyeyim, demedi demeyin! Bu tarifle ilk karşılaşmamda aklımdan ilk geçen ve tek korkum fırında pişerken çileklerin parça parça kalmayıp, eriyip reçelimsi bir kıvam almasıydı. Dolayısıyla çilek parçalarını güzelce peçeteyle kuruttuktan sonra ekledim hamura. Beni haksız çıkardı ve tam da çilek parçacıklı kurabiye görünümüne kavuştular! :) tahminimden de leziz bir tat çıktı ortaya üstelik.. Şekerli hamurun mayhoş çilek tadıyla buluşması inanılmaz! Ah bir de çikolatayla temas ederse.. Tadına doyum olmuyor. Felaket bir üçlü bu! Tarifte belirttiğim detaylara birebir uymanız sonucunda tam da bahara yakışan, bir ısırıkta herkesi şaşırtacak ve kendine aşık edecek çilekli kurabiyeler elde edeceksiniz; şüpheniz olmasın. Yoğun geçen bir günün sonunda eve dönüp kolları bu kurabiyeler için sıvamak kadar dinlendirici birşey olamaz.. Evi saran mis kokunun gitmemesi için cam dahi açmak istemez; sonra da çoluk çocuk, sevdiklerinizle tadına varırsınız.. Hemen şimdi bir kutu çilekli bahar kurabiyesi pişirmeye ne dersiniz? Çilekli Kurabiye Hazırlık: 10 dk. | Pişirme: 12 dk. | Sonuç: 18-20 Adet | Zorluk: Malzemeler 245 gr (1 + 3/4 su bardağı) un 4 gr (1/2 tatlı kaşığı) karbonat 2 gr (1/4 tatlı kaşığı) tuz 100 gr (1/2 su bardağı) toz şeker 150 gr (3/4 su bardağı) esmer şeker 115 gr (1/2 su bardağı) tereyağ (neredeyse erimiş olacak) (sıcak olmayacak) 1 adet yumurta 1 tatlı kaşığı vanilya özütü (veya toz vanilya) 1/2 su bardağı çilek (yıkanmış, kurulanmış, ayıklanmış ve küçük küçük küp küp kesilmiş) Yapılışı Bir kapta un, karbonat ve tuzu harmanlayın. Bir çırpma kabında toz şeker, esmer şeker ve tereyağını yaklaşık 2 dakika çırpın. Yumurta ve vanilyayı bir yandan çırparak ekleyin. Sadece karışana kadar çırpın ve unlu karışımı ekleyin. Çok az karıştırın; hamur haline gelince çilekleri ekleyin ve spatula ile tüm hamura karıştırın. (Fazla ezmeden bastırmadan karıştırın, çileklerin suyu çıkmasın) Hamur ele yapışan yumuşak bir hamur olacak. İki adet fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Dondurma kaşığı ile hamurdan alarak; birer birer yağlı kağıtlı tepsilere aralarda boşluk kalacak şekilde dizin. Hamurları elinizle hafifçe yuvarlayın ve sakın üzerlerine bastırmayın. (Her bir tepside en fazla 9 adet kurabiye topu olmalı, daha fazla koyarsanız pişerken birbirlerine yapışırlar.) Buzdolabına tepsileri koyun ve 15 dakika dolapta bekletin. Tam buzdolabındayken fırını 180 derecede ısıtmaya başlayın. Buzdolabından çıkan tepsileri hemen beklemeden fırına verin. Fırında yaklaşık 12-14 dakika pişirin. Çıkınca yumuşak olacaklar, sakın pişmemiş zannedip daha fazla pişirmeyin ki kurumasınlar. Kurabiyeler ılınınca erimiş sütlü çikolata ile süsleyerek veya batırarak servis edebilirsiniz. Bon Appétit!
Şu güzelim güllaç niye sadece Ramazan ayında olur bilen var mı acaba? Kilo vermek için tatlıdan uzak durması gereken bendenizin en sevdiği tatlılardan biri olur, ama çilekli olursa, o gül suyu dökülenleri falan hayatta ağzıma süremem.. Çalışma hayatımın son döneminde Ramazan ayları kışa denk gelmişti.. İftar vakti erkenden olduğu için genellikle sevgili arkadaşım Ela ile orucumuzu bankada açardık.. Çorba çaycımız Eftal beyden gelirdi.. O küçücük çay ocağında hazır paket çorbalara baharatlar falan ekleyerek öyle güzel çorbalar yapardı ki, tadı hala damağımdadır.. Tatlımız ise Venüs pastanesinden mutlaka çilekli güllaç olurdu.. Ana yemek ise o gün canımız ne çekmişse, bir yerlerden sipariş ederdik.. İftar menümüzün mercimek çorbası, suşi arkasından da çilekli güllaç olmuşluğu çoktur.. Güllaç aslında yapımı en kolay tatlılardan biri.. Şekerli ılık süt hazırlayıp, güllaç yapraklarının üzerine döküyorsunuz iş bitiyor.. Dilerseniz üzerini dövülmüş cevizle, fındıkla süsleyebilir, arasına da benim gibi çilek koyabilirsiniz.. Hangi güllacın alırsanız alın üzerinde ne kadar süt ve şeker kullanacağınız yazar ama ben genellikle sütünü de, şekerini de çok daha az tutarım.. Bu arada çilekli güllacı sevdiyseniz benden size bir tavsiye.. Ramazanın son günleri 1-2 paket güllaç alıp stoklayın..Sonra da aynı tatlıyı, şeftali zamanı bulabildiğiniz en olgun, en sulu şeftalilerle yapın.. Kilonuza bir kaç kilo da benim sayemde ekleyin.. Güllaç is a traditional Turkish pudding made from thin corn starch sheets, milk and sugar.. Its very easy to make and extremly delicious. But the down side is you can only find it during the month of Ramadan.. In the traditional version it is served with pounded walnuts, almonds or pistachios on it. But I love making it with fresh strawberry.. For another delicious type try making it with fresh and ripe peaches..
Videolu anlatım Hindistan Cevizi Topları Tarifi nasıl yapılır? 11.520 kişinin defterindeki bu tarifin videolu anlatımı ve deneyenlerin fotoğrafları burada.
Gelin Tatlısı Keki İçin; 4 yumurta(oda sıcaklığında) 1 su bardağı şeker 1 su bardağı un 1 paket kabartma tozu 1 paket vanilya Fırını 180 derece alt üst olarak ayarlıyoruz. Yumurta ve şekeri krema kı
Výborné mäkkučké koláče z kysnutého cesta obohateného hrozienkami, plnené chutným jahodovým pudingom 😍 Verím,že nimi potešíte nie len det...
Çilekli Kadife Pastası Görüntüsü Tadı Şahane Tarifi nasıl yapılır? 1.077 kişinin defterindeki bu tarifin detaylı anlatımı ve deneyenlerin fotoğrafları burada.