Videolu anlatım Elmalı Tart Kurabiye Tarifi nasıl yapılır? 5.368 kişinin defterindeki Elmalı Tart Kurabiye Tarifi'nin videolu anlatımı ve deneyenlerin fotoğrafları burada.
Bugün bol çikolatalı, harika kıvamlı ekler tarifi ile sizinleyiz. Ev yapımı ekler tarifi ile yapacağınız eklerin, pastaneden hazır aldığınız eklerlerden hiç bir eksiği yok hatta fazlası var diyebilirim.
Adeta ruha tazelik katan kurabiyeler hayal edin.. Bol taze limon aromalı, ağızda dağılan, dışı kıtır içi yumuşacık.. Tattıkça damağa yapışan, lezzeti de damakta kalan. En favori limonlu kurabiyelerimi pişirdim! Unutulmaz oldular.. İlk olarak Selimiye'deki workshop'umda pişirdik bu güzellikleri; mis gibi doğa ve fırından yayılan limon kokuları eşliğinde inanılmaz bir keyifti yaşadığımız.. Lezzeti damakta kalınca eve gelir gelmez Selimiye'deki limon ağaçlarından topladığım limonlarla yapıverdim. Bağımlılık yapıyor gibi, ilkbahar ve yaz aylarında bolca pişecek besbelli.. Bu muhteşem kurabiyeler kıvamını mascarpone peynirine borçlu! İnanılmaz kıyır kıyır yumuşacık kalmasını sağlıyor.. Nasıl bir uyum anlatamam size. Yerine sürülebilir beyaz peynirler satılıyor biliyorsunuz, su oranı labneye göre daha düşük olduğu için eğer ki mascarpone kesinlikle bulamıyorsanız tercih edebilirsiniz. Ama ilk tercih mutlaka mascarpone olmalı! Şiddetle tavsiye ederim, farkı mutlaka anlayacaksınız. Şipşak bir tarif bu. Tazecik limonlarınız varsa, hele de organik bahçe limonlarıysa lezzetine doyulmaz. Ana malzeme limon.. Ne kadar güzel limon kullanırsanız, o kadar leziz kurabiyeler elde edeceksiniz! :) Tam anlamıyla yaz mevsimini aklıma getirdi her lokmada.. Ne kahvaltıda ne ikindi çayının yanında doyamadım yemelere.. Hayat size ekşi limon verirse limonata yapın diye bir söz var hani.. Ben onu limonlu kurabiyeler ile değiştiriyorum izniniz olursa. :) Bence tadınca bana hak vereceksiniz! Mascarpone Peynirli Limonlu Kurabiye In This Kitchen adlı sitedeki tariften uyarlamadır. Malzemeler 110 gr (1/2 su bardağı) tereyağ (oda sıcaklığında yumuşamış) 80 gr (1/3 su bardağı) Mascarpone peyniri (veya sürülebilir beyaz peynir) 350 gr (1 + 3/4 su bardağı) toz şeker (bölünecek) 2 adet limonun rendesi (bölünecek) 3 yemek kaşığı limon suyu 1/2 tatlı kaşığı vanilya özütü (veya toz vanilya) 1/2 tatlı kaşığı tuz 2 adet yumurta sarısı 280 gr (2 su bardağı) un Yapılışı Fırın tepsinize yağlı kağıt serin ve fırını 160 derecede çalıştırın. İki adet fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Bir kapta yumuşamış tereyağı, mascarpone peyniri, şekerin 150 gr’lık (3/4 su bardağı) kısmı, 1 limon kabuğu rendesi, limon suyu, vanilya ve tuzu pürüzsüz olana dek çırpın. Yumurta sarısını ekleyin ve çırpmaya devam edin. Son olarak unu da ekleyerek sadece karışana kadar çırpın. (kıvamı katı olmayan bir hamur olacak) Buzdolabına koyun ve yarım saat bekletin. Başka bir kapta şekerin kalan 1 su bardaklık(200 gr) kısmını kalan bir adet limon kabuğu rendesi ile karıştırın. Şeker ile limon kabukları iyice karışmalı. Limon, aromasıyla şekeri ıslatmalı. Dondurma kaşığı ile hamurunuzdan parçalar alarak hamurları top haline getirin ve limonlu şeker ile kaplayın. Kurabiye hamurlarınızı aralıklar ile fırın tepsinize yerleştirin. (üzerlerine bastırmayın) 15 dakika kadar, kenarları hafif sertleşene kadar pişirin. Bon Appétit!
Lezzetli yemekler, pastalar, tatlılar, tuzlular ve yaratıcı değişik tarifler için oluşturulan bir blog.
Az malzemeyle hafif ve lezzetli bir tatlı yapmaya ne dersiniz? Kolayca yapabileceğiniz Süt Turtası’nın görüntüsü ve tadı enfes..
Sayfamda sanırım en çok bu tarif var, Profiterolü her yaptığımda çok deneniyor. Tam ölçülü muhteşem bir tarif. Kaydetmeyi unutmayın
I am a cookie lover. I love eating them and also baking them. And I rejoice when I bake a batch of cookies and I don’t have to store them 🙂 . This cookies, called Krumiri, crunchy, sweet and buttery, have always been among my favorites. They are very popular in Italy; they were invented,...
Here are a few of our favorite Greek pastry and cake recipes.
Vişneli kurabiye tarifi, lezzeti ve minnoşluğu ile kalbinizin ortasına kurulmaya geliyor. Hazır vişneler tezgahlarda görülmeye başlamışken, aklınızda olsun.
Sevgili değerli takipçilerim bugün sizler için nefis Bafra Nokulu tarifi paylaşacağım. Samsun ilimizin tescilli lezzetlerinden biri olan, uzun yıllardır
This is a family favorite, created by Gianni's aunt Angela. It's a great cake to make when summer fruit is abundant. It is delicious when made with the plums called for in this recipe, but you may also want to consider using figsone of my favorite fruitsor pitted sweet cherries. You can substitute about 6 quartered figs or 1/2 cup of cherries in place of the plums.
Acıbadem ve Kavala-Selanik-Edirne kurabiyelerini sizlere en iyi şekilde anlatmak için, bu hafta bol bol kitap karıştırdık.
Brownie tadında kek Miss gibi havuclu cevizli limon kabuklu bol kakaolu brownie tadında kek 'imiz var Denemek ister misiniz? Malzemeler:3 yumurta 1.5 su bardagi toz seker 1 su bardagi aycicek yagi 1
Learn how to bake and prepare the recipe for Koulourakia Methismena, also known as Greek cookies with orange and cinnamon.
Portakallı Kek Nasıl Yapılır Mevsiminde Portakallı Islak Kek Portakallı Kek Tarifi Antalya'da hiç eksik olmayan Portakal ve ...
Doğal besinler arasında sağlık açısından inanılmaz faydaları olan Hindistan cevizi, hint evlerinde alternatif tedavi olarak kullanılmıştır ve hala kullanılma...
Tiramisu nedir, nasıl yapılır, tarifi ? Mascarpone ile yapılan İtalyan tatlısıdır. Kelime anlamı olarak beni neşelendir, beni yukarı çek anlamlarını
Limonun taze ve ferahlatıcı aromasını kekinizde hissetmek ister misiniz? İşte size kolay ve lezzetli limonlu yumuşak kek tarifiyle, mutfakta harikalar yaratma şansı!
Çıtır Profiterol (Videolu) Tarifi nasıl yapılır? 1.977 kişinin defterindeki bu tarifin detaylı anlatımı ve deneyenlerin fotoğrafları burada.
elmalı strudel, elma, strudel hamuru nasıl yapılır, strudel yapılışı
Canınız her kek çektiğinde ya hemen sade bir kek çırpıp üzerine de biraz kakaolu serpip fırına veriyorsunuz, ya da en basitinden minik bir hazır kek açıp hev...
Hep denemek istemiştim bu kurabiyeyi.Kalıbı olmadığı için de ertelemiştim.Nihayet kalıbını aldım.Hem de çok uygun fiyata sadece 1 tl ye ...
Yöresel tatlılar arasında son dönemlerde oldukça popüler olan kerebiç tatlısı tadıyla kendisine hayran bırakıyor. Mersin yöresine ait olan bu enfes tatlıyı yiyenler bir daha tadından vazgeçemiyor. Eğer kerebiç tatlısı tarifi, kerebiç tatlısı nasıl yapılır merak ediyorsanız detaylar haberimizde.
Sonbahar bana hep tarçın kokusu hissettiriyor nedense.Ya da elmalı bir şeyler.Kim bilir belki de yumuşacık meyveli kekler. Aklınızdan ...
Kerebiç Tarifi nasıl yapılır? 4.537 kişinin defterindeki Kerebiç Tarifi'nin detaylı anlatımı ve deneyenlerin fotoğrafları burada.
Malzemeler * 3 adet yumurta * 1 su bardağı toz şeker * 1 paket krema * 1 paket kabartma tozu * 2 paket vanilya * 2 su bardağı + 2 yemek kaşığı un * 1 adet limonun rendelenmiş kabuğu ve suyu * Üzeri için; vişne Yapılışı 1. Yumurta ve şekeri iyice köpürene kadar çırpın. 2. Kremayı ve limon kabuğu rendesiyle suyunu koyarak tekrar çırpın. 3. Un, kabartma tozu ve vanilyaları eleyerek ilave edip tekrar çırpın. ( un ekledikten sonra çırpma işlemini uzun tutmayın.) 4. Hazırladığını
Vişne mevsimi geçmiş olsa da pek çok kişinin dondurucularına vişne stokladığına eminim. Buna güvenmemin bana verdiği yetkiye dayanarak bu nefis tarifi kış gelmeden paylaşmak istedim. Kışın da çok keyifle yenebilecek bir tatlı olsa da yazın yanında bir top sade dondurma eşliğinde çok daha lezzetli oluyor. Özetle imkanınız varsa servis esnasında yanına mutlaka dondurma ekleyin. Galette meyveli tartın daha kabaca, şekillendirmeye uğraşılmadan yapılmış hali. Daha önce kayısılı galette, erikli galette ve karadutlu galette tariflerini paylaşmıştım zaten. Deneyenleriniz mutlaka olmuştur. Malzeme miktarlarında farklılıklar olabilir, bir sonuca ulaşmanın tek sonucu olmadığı için yiyeceklerin farklı tarifleri olabiliyor, bunda da durum o. Galettenin Tadı Nasıl? Bir yiyeceğin tadını anlatmak ne kadar mümkün emin değilim ama galettenin tadını anlatmam istense tereyağı kokusu hissedilen gevrek mi gevrek hamurun pişmiş meyve ve meyve suyunun pişerken oluşturduğu hafif koyulaşmış sosla aynı anda yerken tat reseptörlerinin beyne bir tatlı bir ekşi bir tatlı iki ekşi tadı arka arkaya iletmesiyle beyni mutluluktan mutluluğa sürükleyen bir tadı var derdim sanırım. Galette, tart ve turta hamurlarının olabildiğince gevrek olması için olabildiğince fazla tereyağı ve olabildiğince az un kullanmak gerekiyor. Bunu hamuru şekillendirirken problem yaşamadan yapmak için en kolay yöntem de tereyağını olabildiğince soğuk kullanmak. Tereyağı ne kadar yumuşarsa o kadar fazla un kaldırır. Çok fazla un kullanmak zorunda kalmamak ve sert bir hamur elde etmemek için soğuk tereyağı kullanmamızın yanı sıra yoğurma işlemini de olabildiğince az temasla ve hızlıca yapmamız gerekiyor. Eğer imkanınız varsa yaz aylarında bu hamuru yaparken klimalı ortamda ya da nispeten serin saatlerde çalışmanız daha uygun olacaktır. Afiyetle kalın... Malzemeler: Hamuru için; 2 su bardağı un, 130 g soğuk (dondurucuda 30 dk. kadar bekletilmesi tavsiye edilir) tereyağı, 1/2 su bardağı pudra şekeri, 1 buz küpü. Üzeri için; 300 g vişne, 1/2 su bardağı şeker, 1 yemek kaşığı nişasta (buğday/mısır farketmez). Kenarları için; 1 yumurta akı, Toz şeker. Hazırlanışı: Hamur için un ve şekeri karıştırın, Tereyağı küp küp doğrayıp bu karışıma ekleyin, Elinizle ovalayarak hamuru karıştırmaya başlayın, Toparlanmaya başlayınca buz küpünü ekleyerek eridikçe iyice yoğurup top yapın, Hamuru dondurucuya kaldırıp 10 dk. dinlendirin, Bu sırada vişneleri şeker ve nişastayla harmanlayın, Hamuru dondurucudan çıkarıp iki yağlı kağıt arasında 3-5 mm kalınlığında açın, Yağlı kağıdı fırın tepsisine alın, Kenalarından katlamaya yetecek kadar boşluk bırakarak vişneleri ortasına yayın, Kenarlarını ortasına doğru katlayın, Kenarlarına yumurta akı sürüp şeker serpin, 190 derecede önceden ısıtılmış fırına verin ve kenarları kızarana kadar pişirin. Afiyet olsun... Click here to see the recipe in English
Malzemeler:
Malzemeler:
WebMD shows you the key vitamins and minerals you need every day, what they do, how much you need, and good food sources for them.
İnce, kıtır kabuğu, yumuşak dokusu ve tereyağının kattığı büyük bir lezzetle Fransız mutfağının güzelliklerinden birisi. Hem kek hem kurabiye de denilebilir. Fransızların en bilinen ve sevilen, çok eski geleneksel lezzetlerinden bir tanesi. Çay veya kahveye batırarak yenmesi makbuldür ve onlarca çeşidi yapılabilir, çikolatalıdan limonluya kadar. Ben ilk seferimi sadesi ile yapmak; en klasiğini tatmak ve tattırmak istedim. Bu mini kekler üç yüz yıla yakın bir geçmişe sahip. Bir rivayete göre Kral Louis XV, 1755 yılında Şato Commercy’de ilk kez bu kekleri tadıyor ve keklerin yaratıcısı, kayınpederinin aşçısı Madeleine Paulmier’in ismini veriyor. O günden itibaren de ismi bu şekilde tüm dünyada yer ediyor. Edebiyat dünyasının en meşhur kekleri. Marcel Proust ile anılan, tatlı midye kabukları. Proust’un kırılgan dünyasında müthiş bir yer kaplıyor Madeleine. Çocukluğunda halasının ona çaya batırarak yedirdiği zamanlarda başlıyor aşkı.. Sonrasında yetişkinliğinde bir gün bu kurabiyelerden bir parça tadıyor ve bütün o yaşadığı köy, bahçe, çocukluğu çay fincanından çıkıp odaya, mutluluk duygusu ise ruhuna doluyor.. “Kayıp Zamanın İzinde” adlı romanında bir fincan çaya batırılan bir Madeleine ile derin bir nostaljiye dalıyor. Tıpkı bizi de bazen alıp geçmişe, çok tanıdık ama bir o kadar uzak bir ana götüren kokular, yüzler, hisler, sesler gibi.. Tatların anılarımızla gizli bir bağı var. ♥ Bu edebi keklerin dokusu fırından çıktıktan sonra ilk 15 dakika muazzam oluyor. Yumuşacık, süngerimsi bir kek gibi. Sonrasında ise soğuyup bekledikçe kurabiyemsi bir kıvama bırakıyor kendisini. Dolayısıyla eğer ki bugüne dek Madeleine kek denediyseniz ve o her daim yumuşacık kalmış bir tarif oldu ise; orjinali değildir. :) Malzemeleri çırp karıştır kalıplara doldur pişir kadar basit değil bu tarif bu defa. Neticede edebiyatla da ilişkisi büyük olduğu için biraz fazladan emeği ziyadesiyle hak ediyor. :) Orjinali midye kabukları kalıbı ile yapılsa da elbette mekik veya hiç olmadı muffin kalıplarıyla da yapabilirsiniz. Tarifi için hem 50’li yıllardan kalma Alafranga Tatlılar kitabımın Madlen tarifine göz gezdirdim, hem başka bir Fransız kitabımdaki orjinal tarife. Alafranga kitaptaki tarifte kabartma tozu yoktu ve yumurtalar ayrı ayrı kabartılıp hamura ekleniyordu onun haricinde ise pek fark yoktu. Ben sanırım burda çok güvendiğim Fransız tarife bağımlı kalmayı tercih ettim fakat o sayfaların eski kokusunu içime çeke çeke pişirmek bile yetti geçmişte bir zamana gitmeye.. Bir tarifte hem keki hem kurabiyeyi yaşamak herkese nasip olmaz, bence çok özel ve denenmesi gereken lezzetlerden bir tanesi. Ve sanırım şuan en iyi fikir “Boulevard de la Madeleine” şarkısı eşliğinde mutfağa girip Madeleine pişirmek, ardından da kahvenize batırarak elinizde bir Proust kitabı eşliğinde tadına varmak.. :) Keyifle olsun! Madeleines David Lebovitz’in “My Paris Kitchen” kitabından adapte edilmiştir. Malzemeler 2 adet büyük boy yumurta (oda sıcaklığında) 100 gr (1/2 su bardağı) toz şeker 140 gr (1 su bardağı) un 1 buçuk tatlı kaşığı kabartma tozu 1/2 çay kaşığı tuz 1/2 tatı kaşığı vanilya özütü (veya aroması veya tozu) 120 gr (8 yemek kaşığı) tereyağ (oda sıcaklığında yumuşamış) 1 yemek kaşığı bal Yapılışı Yumurtaları bir çırpma kabına koyun ve milserin orta-yüksek ayarında çırpmaya başlayın. Bir yandan çırparken azar azar toz şekeri ilave edin. Tüm şekeri ilave ettikten sonra mikserin hızını yüksek ayara çıkartın ve 3-5 dakika hacmi iki katına ulaşana dek çırpın. Mikseri durdurun, içine un, kabartma tozu ve tuzu eleyerek ekleyin. Vanilyayı da ekleyin ve spatula ile aşağıdan yukarıya katlama hareketleriyle karışıma yedirin. Hamur haline gelince tepesini streç filmle örtün ve en az yarım saat (en fazla 1 saat) oda sıcaklığında bekletin. O esnada tereyağını bir tavada eritin. İçine balı ekleyin ve 1 dakika boyunca kısık ateşte karıştırın. Ateşten alın ve ılınmasını bekleyin. Yarım saatin sonunda ballı tereyağını hamura ekleyin, yedirene dek spatula ile karıştırın. (çırpma teli de kullanabilirsiniz, hemen birbirleriyle karışmayabilirler sabırlı olun) Tepesini tekrar bir streç filmle kapatın ve yarım saat daha oda sıcaklığında bekletin. O esnada fırınınızı 200 derecede ısıtmaya başlayın. Madlen kalıbınızı oda sıcaklığında yumuşamış biraz tereyağ ile yağlayın. (Başka kalıp da kullanabilirsiniz) Hamuru bir sıkma torbasına koyun ve kalıbınızın bölmelerinin 3/4 ünü dolduracak şekilde içine sıkın. (Sıkma torbanız yoksa yemek kaşığı ile de hamuru bölüştürebilirsiniz) Benim kalıbım 9’lu olduğu için fırında her pişirmeden sonra içinden kekleri çıkartıp yeniden yağlayıp hamur doldurup pişirdim. Yaklaşık 16-20 adet mini kek çıkıyor. 8-10 dakika pişirin ve fırından çıkartın. Yaklaşık 10-15 dakika ılındıktan sonra kalıplarından çıkartıp servis edebilirsiniz. Pudra şekeri serpiştirebilir, erimiş çikolataya batırabilir veya çırpılmış krema ile servis edebilirsiniz. Pişirdiğinizin ertesi günlerinde çaya veya kahveye batırarak yenmesi tavsiye ediliyor. :) Bon Appétit!
Pastane Usulü Kıtır Tartolet (Asla Yumuşamıyor) (Videolu) Tarifi nasıl yapılır? 18.618 kişinin defterindeki bu tarifin detaylı anlatımı ve deneyenlerin fotoğrafları burada.
Churros Tarifi (Tam Kararında) nasıl yapılır? bu tarifin detaylı anlatımı ve deneyenlerin fotoğrafları burada.
Tarçınlı muzlu tart tarifi, farklı tart tarifleri, beş çayı için tart tarifleri, en güzel tatlı tarifleri, kolay tatlı tarifleri, muzlu tart nasıl yapılır?
Sadece üç temel malzeme yumurta akı, şeker ve badem unu ile yemelere doyulmayan kurabiyeler. Meşhur İtalyan kurabiyesi amaretti. İçinin o yapışkan ve yumuş...
Labne, krema ve pudra şekeri mikserle yüksek hızda katılaşana kadar çırpılır. Sonrasında burçak bisküvi rondadan gecirilir ve ceviz ve 1 buçuk yemek kaşığı
Mevsimin sulu, mis kokulu şeftalileriyle çok yakıştıysa da her meyveyle yapılabilecek harika bi kek pişirdim. Ve en çok sevdiğiniz, istediğiniz gibi bu kek pişerken meyveler içine gömülmüyor dolayısıyla piştikten sonraki görüntüsü fırın öncesi hali kadar enfes.. Nasıl da hem göze hem damağa hitap ediyor. Yoğurtlu, tereyağlı misler gibi yumuşacık bir hamuru var. İster vişneli ister elmalı ister kayısılı ister mürdüm erikli pişirin.. Hatta isterseniz hepsi karışık renk cümbüşü bi kek olsun. Her meyveyle mi yakışır, yakışıyor. Ben buzdolabımda yenmeyi bekleyen şeftalileri dilimleyerek nizami şekilde dizmeyi tercih ettim. Pek zarif oldu, yanında bir bardak demli çayla nasıl da huzur verdi. Siz de açın buzdolabınızı, bakın bakalım hangi meyveler yüzlerini asmış bekliyorlar tatlarına varılmasını.. Kek harcını hazırlayın, üzerini de zevkinize göre döşeyin.. Bir dilim fazla da benim için yiyin :) Şeftalili Yaz Keki Malzemeler 100 gr (1/2 su bardağından biraz az) tereyağ (oda sıcaklığında yumuşamış) 180 gr (1 su bardağından biraz az) toz şeker 50 gr (1/4 su bardağı) yoğurt 3 adet yumurta (oda sıcaklığında) 1 tatlı kaşığı vanilya özütü (yoksa toz vanilya) 1 tatlı kaşığı limon veya portakal kabuğu rendesi 210 gr (1 buçuk su bardağı) un 4 gr (1 tatlı kaşığı) kabartma tozu 500 gr şeftali dilimleri (istediğiniz meyveyle yapabilirsiniz) (isteğe bağlı olarak 1 yemek kaşığı şekerle harmanlanmış) Yapılışı Fırınınızı 180 derecede ısıtmaya başlayın. 23 cm'lik yuvarlak (tercihen kelepçeli) bir kek kalıbının içini biraz sıvıyağlı peçeteyle yağlayın ve tabanına uygun yağlı kağıt kesip yapıştırın. Öncelikle meyveleri ince dilimleyip biraz şekerle harmanlayıp kenarda bekletin. Bir çırpma kabında yumuşamış tereyağ, şeker ve yoğurdu açık renk ve kabarık bir kıvam alana kadar çırpın. İçine teker teker (aralarda çırpmak suretiyle) yumurtaları ekleyin. (Bu esnada karışım kesilmiş gibi gözükebilir meraklanmayın toparlayacak:) ) Vanilyayı ve limon rendesini de ekleyin, karıştırın, un ve kabartma tozunu da ilave edin, sadece karışana kadar çırpın. Harcı hazırladığınız kek kalıbına dökün, üzerini düzleyin ve aralık bırakmadan şeftalileri (veya meyveleri) dizin. (Üzerlerine elinizle bastırmadan) Fırında 60-70 dakika tam ortasına kürdan batırdığınızda kuru çıkana kadar pişirin. Eğer pişerken fazla kızarmaya başlarsa kalıbın üzerine alüminyum folyo kapatıp pişirmeye devam edebilirsiniz. Fırından çıkardıktan sonra 10 dakika bekleyin sonra kalıptan çıkartıp dilimleyip ılık ılık servis edin. Pudra şekeri eleyebilirsiniz. Bon Appétit! Rasamalaysia sitesindeki tariften esinlenerek yapılmıştır.