Καλό μήνα είπαμε? Ναι, είναι καλός! Μπήκε χθες με μια όμορφη, ηλιόλουστη και ζεστή μέρα. Μάζεψα κι εγώ τα μπογαλάκια μου, τον καφέ μου δηλαδή και τα κουλουράκια που έφερε μια φίλη το Σαββατοκύριακο και βγήκα στο μπαλκόνι να μαζέψω τον ήλιο με τις χούφτες. Το Σαββατοκύριακο αυτό έφαγα πολύ, ήπια αρκετά και γενικά το έριξα έξω. Βλέπεις, όταν έρχονται φίλοι στο σπίτι όλα ξεχειλώνουν. Οι αντιστάσεις πέφτουν, ο ένας παρασύρει τον άλλο και τελικά η Δευτέρα σε βρίσκει παραφουσκωμένο σαν Χριστουγεννιάτικη γαλοπούλα. Αλλά γι΄αυτό είναι οι φίλοι. Για τα παραπάνω. Την περασμένη βδομάδα, μιαν άλλη ηλιόλουστη μέρα από αυτές των υπέροχων αλκυονίδων έφτιαξα αυτά τα μπισκότα. Στιβαρά μπισκότα και με πλούσια υλικά. Δεν φουσκώνουν αφού δεν περιέχουν καμία διογκωτική ουσία κι έτσι είναι "βαριά" και χορταστικά. Το άρωμα του αμυγδάλου συναγωνίζεται αυτό του πορτοκαλιού και οι υφές παίζουν επίσης καθοριστικό ρόλο. Κριτσανίζουν τα διπλοψημένα αμύγδαλα, «κολλάνε» στο δόντι τα μαλακά κράνμπερις και όλα αυτά μέσα σε μια βουτυράτη ζύμη παίζουν παιχνίδια στον ουρανίσκο. Άρεσαν πολύ! Άρεσαν σε όλους όσους αγαπούν αυτές τις γεύσεις, γιατί δεν θα το κρύψω, η Μικρή μόλις άκουσε ότι περιέχουν αμύ-Β-γαλο, δεν θέλησε ούτε να γυρίσει να τα κοιτάξει. ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΜΕ ΚΡΑΝΜΠΕΡΙΣ, ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΑΙ ΑΜΥΓΔΑΛΑ Υλικά για 30 μπισκότα: 1) 225 γραμμάρια βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου 2) 120 γραμμάρια ζάχαρη άχνη 3) 1 κουταλάκι γλυκού εκχύλισμα αμυγδάλου 4) ½ κουταλάκι γλυκού αλάτι 5) 250 γραμμάρια αλεύρι για όλες τις χρήσεις 6) Ξύσμα από 1 πορτοκάλι 7) 100 γραμμάρια αμύγδαλα ωμά με τη φλούδα 8) 50 γραμμάρια κράνμπερις αποξηραμένα Μέθοδος: Αρχικά επεξεργαζόμαστε τα αμύγδαλα. Τα βάζουμε σε μια λαδόκολλα και τα ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο για 5-10 λεπτά μέχρι να τα δούμε να καβουρδιστούν. Τα βγάζουμε και τα αφήνουμε να κρυώσουν καλά. Στη συνέχεια τα τοποθετούμε στον επεξεργαστή τροφίμων (μούλτι) και τα τρίβουμε μέτρια. Όχι πολύ χοντροκομμένα γιατί θα σπάνε τα μπισκότα όταν ψηθούν επειδή δεν θα μπορεί να συγκρατηθεί η ζύμη, αλλά ούτε και σκόνη. Τα θέλουμε ψιλοκομμένα. Μόλις τελειώσουμε με τα αμύγδαλα (που μπορούμε να τα έχουμε έτοιμα από προηγούμενη μέρα) τα αφήνουμε στην άκρη. Κατόπιν ψιλοκόβουμε τα κράνμπερις για τον ίδιο ακριβώς λόγο που τρίβουμε λεπτό το αμύγδαλο. Τα θέλουμε ψιλοκομμένα για να ενσωματωθούν καλύτερα στη ζύμη. Τα αφήνουμε και αυτά στην άκρη. Μόλις ετοιμάσουμε όλα τα υλικά πάνω στον πάγκο της κουζίνας μας αρχίζουμε την παρασκευή των μπισκότων. Χτυπάμε στο μίξερ το βούτυρο που έχουμε αφήσει σε θερμοκρασία δωματίου μαζί με τη ζάχαρη άχνη, το εκχύλισμα αμυγδάλου, το ξύσμα πορτοκαλιού και το αλάτι. Τα χτυπάμε για 2-3 λεπτά. Κατόπιν προσθέτουμε το αλεύρι και συνεχίζουμε το χτύπημα μέχρι να πετύχουμε την ενσωμάτωσή του στο μίγμα του βουτύρου. Όταν γίνει αυτό σταματάμε το μίξερ. Προσθέτουμε τα αμύγδαλα και τα κράνμπερις (ψιλοκομμένα και τα δύο) και ανακατεύουμε πολύ καλά το μίγμα με μια σπάτουλα. Απλώνουμε στον πάγκο της κουζίνας ένα μεγάλο κομμάτι από διάφανη μεμβράνη και τοποθετούμε εκεί τη ζύμη των μπισκότων. Την ρολάρουμε και σχηματίζουμε ένα μπαστούνι μήκους 30 εκατοστών. Κλείνουμε καλά την μεμβράνη προσπαθώντας να μην χαλάσουμε το σχήμα του μπαστουνιού. Το τοποθετούμε στο ψυγείο να σφίξει για τουλάχιστον δύο ώρες ή για όλο το βράδυ. Σε αυτή την περίπτωση βολεύει να έχουμε φτιάξει το μπαστούνι από την προηγούμενη μέρα και να ψήσουμε τα μπισκότα φρέσκα. Όταν έχει παγώσει το βγάζουμε από το ψυγείο, αφαιρούμε τη μεμβράνη και κόβουμε με ένα μεγάλο μαχαίρι το μπαστούνι σε στρογγυλές φέτες πάχους 1ός εκατοστού. Επειδή το μπαστούνι μας έχει μήκος 30 εκατοστά, αν μετρήσουμε καλά τις φέτες και τις κόψουμε ομοιόμορφα θα βγουν ακριβώς 30 μπισκότα. Τα τοποθετούμε σε ταψί στρωμένο με λαδόκολλα και τα βάζουμε σχετικά κοντά το ένα με το άλλο γιατί δεν πρόκειται να φουσκώσουν. Τα ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο για περίπου 10 λεπτά στους 180 βαθμούς στον αέρα ή μέχρι να δούμε πως αρχίζουν να ροδίζουν στις άκρες τους. Όταν τα βγάλουμε από το φούρνο τα αφήνουμε στο ταψί για περίπου 5-10 λεπτά μέχρι να σκληρύνουν έτσι ώστε να μην σπάσουν κατά τη μετακίνησή τους πάνω σε σχάρα όπου θα τα αφήσουμε μέχρι να κρυώσουν εντελώς. Διατηρούνται σε κουτί μπισκότων καλά κλεισμένα για 7-10 μέρες. Καλή επιτυχία!!