Μια τάρτα με ωραία εύθρυπτη ζύμη μπριζέ και πεντανόστιμη γέμιση μπορεί άνετα να πλαισιώσει το γιορτινό τραπέζι, να νοστιμίσει μια βραδιά με προβολή ταινίας για δύο ή ακόμα και να προσφερθεί σαν πεσκέσι στο σπίτι ενός φίλου, τύπου «φτιάξε εσύ το κρέας, εγώ την τάρτα, η Σούλα τις σαλάτες» και όλοι είμαστε ευχαριστημένοι. Το πλεονέκτημα της αλμυρής αυτης τάρτας είναι ότι την επόμενη μέρα είναι νοστιμότερη από την μέρα που θα την φτιάξουμε. Δηλαδή αντί να μπαγιατέψει, τα υλικά της δένουν και οι γεύσεις ενώνονται. Το προφανές δηλαδή είναι ότι μας λύνει τα χέρια γιατί μπορούμε να την έχουμε ψήσει από την προηγούμενη μέρα και τη μέρα που θα τη σερβίρουμε απλώς να τη ζεστάνουμε πολύ - πολύ καλά στο φούρνο. ΤΑΡΤΑ ΜΕ ΠΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΠΕΙΚΟΝ Υλικά για την ζύμη μπριζέ: Για ταρτιέρα διαμέτρου 28-32 εκατοστών. 1) 200 γραμμάρια αλεύρι για όλες τις χρήσεις 2) 80 ml νερό παγωμένο από το ψυγείο 3) 2 κρόκους αυγό 4) 200 ml βούτυρο καλής ποιότητας σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, αλλά όχι υπερβολικά μαλακό Υλικά για την γέμιση: 1) 3 πράσα καθαρισμένα και κομμένα σε λεπτές ροδέλες 2) 4 φέτες μπέικον ψιλοκομμένο 3) 250 γραμμάρια κρέμα γάλακτος 4) 3 ολόκληρα αυγά ελαφρώς χτυπημένα σαν ομελέτα 5) 1 κούπα (ή και λίγο παραπάνω) τυριά τριμμένα γραβιέρα και γκούντα ανάμεικτα 6) 5-6 κουταλιές της σούπας λάδι 7) Αλάτι 8) Πιπέρι 9) Μια – δυό τσιμπιές μοσχοκάρυδο 10) Δύο χούφτες τυρί γκούντα τριμμένο για το πασπάλισμα από πάνω Μέθοδος: Ιδανικά φτιάχνουμε τη ζύμη μπριζέ από την προηγούμενη μέρα και την διατηρούμε σε μεμβράνη στο ψυγείο ώσπου να έρθει η ώρα να την ανοίξουμε σε φύλλο για να φτιάξουμε την τάρτα. Φτιάχνουμε τη ζύμη ως εξής: Κοσκινίζουμε το αλεύρι σε βουναλάκι μέσα σε ένα μπολ. Δημουργούμε με το χέρι μας στο κέντρο του ένα βαθούλωμα. Διαλύουμε το αλάτι στο νερό και ρίχνουμε το αλατόνερο στο βαθούλωμα του αλευριού. Προσθέτουμε τους κρόκους και το βούτυρο κομμένο σε μικρά κομμάτια. Φέρνουμε λίγο από το αλεύρι στην κοιλότητα με τα υγρά υλικά και το ανακατεύουμε απαλά χωρίς να ζυμώνουμε. Σταδιακά, αλλά με γρήγορες κινήσεις ενσωματώνουμε όλο το υπόλοιπο αλεύρι , τρίβοντάς το και όχι ζυμώνοντας!!! Τυλιγουμε τη ζύμη σε μεμβράνη και την βάζουμε στο ψυγείο τουλάχιστον για 4 ώρες, ιδανικά για μία ολόκληρη μέρα. Αυτό βολεύει στο να την έχουμε ετοιμάσει και από την προηγούμενη μέρα! Πριν την ανοίξουμε σε φύλλο την αφήνουμε εκτός ψυγείου για μία ώρα ώστε να μαλακώσει και να μπορεί να δουλευτεί με άνεση. Πασπαλίζουμε τον πάγκο εργασίας μας με αλεύρι και ανοίγουμε την ζύμη σε φύλλο. Τινάζουμε όσο αλεύρι έχει μείνει πάνω στη ζύμη και την απλώνουμε σε πολύ καλά βουτυρωμένο ταψί ή ταρτιέρα διαμέτρου 28-32 εκατοστών. Φτιάχνουμε το στεφάνι της γύρω – γύρω και στη συνέχεια την τρυπάμε σε διάφορα σημεία με το πιρούνι. Για να μην φουσκώσει κατά το ψήσιμο, στρώνουμε στην επιφάνειά της ένα λαδόχαρτο και τοποθετούμε επάνω ένα βαρύ όσπριο ή βάρη ψησίματος για τάρτες. Την ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς για περίπου 20 λεπτά. Ετοιμάζουμε στο ενδιάμεσο τη γέμιση: Σε ένα αντικολλητικό τηγάνι, ρίχνουμε το λάδι να κάψει και σοτάρουμε σε αυτό τα πράσα μέχρι να μαραθούν αλλά όχι πάρα πολύ. Προσέχουμε να μην καούν δηλαδή. Προσθέτουμε το μπέικον, αλάτι, μοσχοκάρυδο και πιπέρι. Μόλις είναι έτοιμα, αποσύρουμε το τηγάνι από τη φωτιά και τα αφήνουμε στην άκρη να πέσει η θερμοκρασία τους. Χτυπάμε με ένα πιρούνι τα αυγά σε ένα μεγάλο μπολ και προσθέτουμε την κρέμα γάλακτος. Ανακατεύουμε. Ρίχνουμε μέσα επίσης το μίγμα με τα πράσα και τα τυριά. Ενσωματώνουμε ανακατεύοντας καλά με το πιρούνι. Παίρνουμε το μισοψημένο ζυμάρι της τάρτας και αδειάζουμε πάνω του όλο το μίγμα του μπολ με τα πράσα. Το απλώνουμε καλά με την ανάποδη ενός κουταλιού και πασπαλίζουμε με το τυρί γκούντα που έχουμε κρατήσει. Ψήνουμε σε μέτρια θερμοκρασία (περίπου στους 180 βαθμούς) για μισή ώρα σχεδόν, ή και λίγο παραπάνω, μέχρι να ροδίσει η επιφάνεια της τάρτας. Καλή επιτυχία!