Unsuz Tuzlu Kek Bir takipçim nohutlu hurmalı kekimin altına nohutla tuzlu kek de yapabiliriz dimi deyince ben de hemen denemek istedim :) Annemin de desteğiyle yine çok şahane unsuz yeni bir kek tarifim oldu :) Hatta çok iştahlı bir insan olmayan annem kahvaltıda tam 4 dilim yiyip beni şok etti:D Kısacası tarif ilk deneme için gayet başarılı olunca sizlerle de paylaşmak şart oldu. Malzemeler -1 Su Bardağı Haşlanmış Nohut -2 Yumurta -1.5 Kahve Fincanı Yoğurt -Beyaz peynir(Miktarı tercinize kalmış) -1 Avuç Dolusu Kıyılmış Dereotu Maydanoz Karışımı -1 Paket Kabartma Tozu -Tuz(peynirin tuzluluk oranını hesap ederek dikkatlice ekleyin) -1 Kaşık Zeytinyağ (Tepsiyi Yağlamak İçin) Yapılışı Haşlanmış nohutlar püre olana kadar robottan geçirilir.Bu esnada az miktarda sıcak su eklemek işinizi kolaylaştıracaktır. Püre haline gelen nohutların içine peynir ufalanır,kıyılmış yeşillikler,yumurta,yoğurt ve kabartma tozu eklenerek kaşık yardımıyla karıştırılır. Ardından orta boy bir borcam zeytinyağ ile yağlandıktan sonra 190 derecede altı ve üzeri kızarana kadar pişirilir.Dinlenip soğuduktan sonra kesilerek servis edilir. (Ben kek harcımı borcama yayıp da pişirdim ama sizin tercihinize göre minik silikon kaplarda da pişirebilirsiniz,ben bu ölçülerden 8 dilim kek çıkarıp kahvaltıda 1 dilim yedim)