Πραγματικά είναι ότι πιο καλοκαιρινό μπορώ να φανταστώ για συνοδευτικό γεύματος ή σαλάτα. Τα καλοκαιρινά λαχανικά ψήνονται ελαφρά έτσι ώστε να κρατησουν τη ζωντάνια και τις βιταμίνες τους και σερβίρονται με ένα απλό αλλά νοστιμότατο dressing. ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΨΗΤΑ Υλικά: 1) Διάφορα λαχανικά όπως καρότο, μελιτζάνα, κολοκύθι, πιπεριές, μανιτάρια κλπ 2) Λάδι για την επάλλειψή τους 3) Αλάτι κατά βούληση 4) ½ ποτήρι του κρασιού, λευκό κρασί (προαιρετικά) Υλικά για το dressing: 1) 1 γεμάτη κουταλιά της σούπας γλάσο μπαλσάμικου 2) 1 κουταλιά της σούπας ξύδι μπαλσάμικου 3) 50 γραμμάρια ελαιόλαδο 4) ½ κουταλιά του γλυκού μέλι 5) 1 γεμάτη κουταλιά του γλυκού μουστάρδα Διαδικασία: Πλένουμε καλά και καθαρίζουμε τα λαχανικά από τα κοτσάνια τους. Κόβουμε τις μελιτζάνες σε ότι σχήμα επιθυμούμε (ραβδάκια, φέτες, ροδέλες) και τις βάζουμε σε ένα μπολ με νερό για μία ώρα να ξεπικρίσουν. Όταν είναι έτοιμες τις στραγγίζουμε και τις τοποθετούμε σε ένα μεγάλο μπολ. Κόβουμε και τα υπόλοιπα λαχανικά σε ομοιόμορφα σχήματα και τα βάζουμε και αυτά στο μπολ μαζί με τις μελιτζάνες. Σε αυτό το σημείο προσέχουμε να είναι κομμένα τα λαχανικά με παρόμοιο τρόπο και σε ίσο πάχος έτσι ώστε να ψηθούν ομοιόμορφα και στον ίδιο χρόνο. Ραντίζουμε τα λαχανικά με λάδι και τα πασπαλίζουμε με αλάτι. Τα ανακατεύουμε καλά με τα χέρια μας έτσι ώστε να είμαστε σίγουροι ότι όλα έχουν λαδωθεί απ΄ όλες τις μεριές. Αν χρειάζεται ρίχνουμε λίγο ακόμα λάδι μέχρι να είμαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα. Δεν θέλουμε να «κολυμπάνε» σε αυτό, απλά να είναι όλα επαρκώς λαδωμένα. Τα απλώνουμε σε ένα αντικολλητικό ταψί το ένα δίπλα στο άλλο. Πρέπει ο πάτος του ταψιού να είναι όλος καλυμμένος από τα λαχανικά, αλλά να μην είναι το ένα πάνω στο άλλο σε μεγάλο βαθμό, έτσι ώστε να ψηθούν σε σύντομο χρόνο. Τα ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς για περίπου μισή ώρα ή μέχρι να δούμε να έχουν μαλακώσει, αλλά να μην έχουν λιώσει. Τα θέλουμε να είναι τραγανά και να κρατούν τη ζωντάνια τους. Σε περίπτωση που απορροφήσουν τα υγρά που τα ίδια θα βγάλουν κατά το ψήσιμο και δούμε ότι χρειάζονται κι άλλο χρόνο, ρίχνουμε μέσα στο ταψί, το πολύ μισό ποτήρι του κρασιού, λευκό κρασί και συνεχίζουμε το ψήσιμο μέχρι να μείνουν τελείως στεγνά. Την ώρα που τα λαχανικά είναι στο φούρνο, εμείς φτιάχνουμε το dressing. Σε ένα βαζάκι που κλείνει με καπάκι, βάζουμε όλα τα υλικά, το σφραγίζουμε και ανακινούμε έντονα για να αποκτήσει το μίγμα ομοιογένεια. Σερβίρουμε τα λαχανικά ζεστά ή σε θερμοκρασία δωματίου, περιχυμένα με το dressing. **Αν περισσέψει dressing το κρατάμε στο ψυγείο για μια επόμενη φορά. Απλώς όταν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε το αφήνουμε σε ζεστό μέρος για μία περίπου ώρα (πχ. στον ήλιο), έτσι ώστε να αναλιγώσει το λάδι που πιθανότατα θα έχει παγώσει μέσα στο ψυγείο. Καλή επιτυχία!!!