Επειδή αγαπήσατε το "Ποιος έκλεψε τα σοκολατένια αβγά" και επειδή κι εγώ λατρεύω τις υποθέσεις μυστηρίου σας έχω ακόμα ένα μαθηματικό μυστήριο, αυτή τη φορά για την Ε' Δημοτικού και με στόχο την επανάληψη των κλασμάτων. "Το μυστήριο της κλεμμένης μυστικής συνταγής" έχει την ίδια λογική με την προηγούμενη δραστηριότητα, δηλαδή κι εδώ οι μαθητές έχουν να λύσουν μια σειρά από μαθηματικούς "γρίφους", να ανακαλύψουν τα στοιχεία και απορρίπτοντας σταδιακά τους υπόπτους να φτάσουν στον ένοχο. Ακόμα, ανακάλυψα μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση για το πως θα μπορούσαμε να παρουσιάσουμε τέτοιου τύπου δραστηριότητες στα παιδιά, ώστε να κινήσουμε τον ενδιαφέρον τους από την αρχή. Μπορούμε λοιπόν να το κάνουμε με ένα εισαγωγικό βίντεο που θα τους παρουσιάζει την υπόθεση του μυστηρίου με έναν ελκυστικό τρόπο. Σας έχω εδώ ένα παράδειγμα, το οποίο βέβαια μπορείτε κι εσείς να χρησιμοποιήσετε: Θα βρείτε τη δραστηριότητα εδώ!