Τα καλύτερα ανέκδοτα, αστείες ατάκες, αστεία status, αστείες εικόνες και αστεία βίντεο!
Γράφει ο Σωτήριος Καλαμίτσης Το έχουν τερματίσει οι πωλητικοί μας. Το θα και θα και θα δίνει και παίρνει κάθε μέρα. Ο σύζυγος της Μαρέβας θυμήθηκε το ΕΣΥ, το οποίο θα έχει βελτιώσει στο έπακρο εντός 2 ετών. Με τη συνδρομή των ευρωβουλευτών άραγε; Ξέχασε τα....
Υπάρχει διασκέδαση σ' αυτό όταν η άποψη του είναι ότι δυναστεύεται;
Συνέντευξη εφ’ όλης της ύλης στο κεντρικό δελτίο του ΣΚΑΪ και στη Σία Κοσιώνη παραχώρησε ο Κυριάκος Μητσοτάκης. Πιο αναλυτικά: Για Τραμπ: Άγριο συμβάν η απόπειρα δολοφονίας – Η πολιτική βία δεν έχει χώρο στις δημοκρατίες – Με τα κόμματα αντίπαλοι, όχι εχθροί – Λογικές ή μας τελειώνουν ή τους τελειώνουμε, δεν έχουν θέση –...
Γράφει ο Σωτήριος Καλαμίτσης Το έχουν τερματίσει οι πωλητικοί μας. Το θα και θα και θα δίνει και παίρνει κάθε μέρα. Ο σύζυγος της Μαρέβας θυμήθηκε το ΕΣΥ, το οποίο θα έχει βελτιώσει στο έπακρο εντός 2 ετών. Με τη συνδρομή των ευρωβουλευτών άραγε; Ξέχασε τα....
Κων/νος Αποστόλου-Κατσαρός* Ένας από τους μεγάλους θεωρητικούς του πολέμου, ο Παναγιώτης Κονδύλης συνέγραψε μελέτες οι οποίες όφειλαν να είναι σημείο αναφοράς και οδοδείκτης για την Εθνική μας στρατηγική. Σε αυτό βέβαια προϋπόθεση αποτελεί να υπάρχει συγκεκριμένη Εθνική στρατηγική και να μην επαφίεται στις ορέξεις ή πιέσεις που δέχεται ο κάθε αρμόδιος (ή αναρμόδιος) υπουργός/πρωθυπουργός ο οποίος χαράσσει την εξωτερική πολιτική με τα δικά του κοντόφθαλμα (με προοπτική τετραετίας στην καλύτερη περίπτωση) κριτήρια. Πέραν της Εθνικής αυτής παθογένειας με την οποία ο καθηγητής Π. Ήφαιστος έχει ασχοληθεί διεξοδικά, είναι πρόδηλο ότι η δική μας ολιγωρία (γράφε τραγικό κενό) υπερκαλύπτεται από την ακραία αναθεωρητική και μαξιμαλιστική τουρκική εξωτερική πολιτική, η οποία βασίζεται ακριβώς στο ότι βρίσκει τον χώρο για να αναπτυχθεί. Χώρο τον οποίο αφήσαμε κενό με την στρατηγική μας «αφασία» και όχι «ηρεμία», όπως παραπλανητικά αποκαλείται για λόγους εσωτερικής κατανάλωσης. Ως γνωστό η φύση απεχθάνεται τα κενά και τις αδυναμίες… Επί τούτου, και για να προλάβουμε όσους αντιτάξουν το επιχείρημα ότι η δύναμη/ισχύς της Ελλάδας πηγάζει από τις συμφωνίες/συμμαχίες που έχει πρόσφατα συνάψει (σσ. με Γαλλία, ΗΑΕ και Αμερική), ο Π. Κονδύλης έχει δώσει ήδη την απάντηση στο έργο του «Πλανητική πολιτική μετά τον ψυχρό πόλεμο» (1992) όπου γράφει: «Καμία προστασία και καμία συμμαχία δεν κατασφαλίζει τελειωτικά οποίον βρίσκεται μαζί της σε σχέση μονομερούς εξάρτησης. Η αξία μιας συμμαχίας για μια ορισμένη πλευρά καθορίζεται από το ειδικό βάρος της πλευράς αυτής μέσα στο πλαίσιο της συμμαχίας. Ισχυροί σύμμαχοι είναι άχρηστοι σ’ όποιον δεν διαθέτει ό ίδιος σεβαστό ειδικό βάρος, εφ’ όσον ανάλογα με τούτο εδώ αυξομειώνεται το ενδιαφέρον των ισχυρών». Και για να το κάνει ακόμη πιο ξεκάθαρο στο εμβληματικό έργο του «Θεωρία του Πολέμου» (1988 και 1997) ο Έλληνας στοχαστής αναφέρει ότι: «Τα πράγματα θα ήσαν πολύ απλούστερα, εννοείται, αν η Ελλάδα και η Κύπρος δεν ήσαν κράτη με de facto μειωμένα κυριαρχικά δικαιώματα, αν δηλαδή οι αποφάσεις τους δεν εξαρτιούνταν ούτε άμεσα ούτε έμμεσα από το τι ανέχονται οι Ηνωμένες Πολιτείες και το τι θεωρεί ως casus belli η Τουρκία.» Ενώ διευκρινίζει ότι «αν η ελληνική πλευρά, λέγοντας «αμυντικό δόγμα», εννοεί ότι, φοβούμενη μήπως εκτεθεί στα μάτια της διεθνούς κοινής γνώμης και των συμμάχων, προτίθεται σε οποιαδήποτε περίπτωση (γενικού) πολέμου να αφήσει την πρωτοβουλία των κινήσεων και το πλεονέκτημα του πρώτου (μαζικού) πλήγματος στον εχθρό, τότε έχει κατά πάσα πιθανότητα υπογράψει μόνη της και εκ προοιμίου την καταδίκη της». Υπογραμμίζει μάλιστα ότι «καμιά άμυνα δεν είναι τελεσφόρα, αν δεν εμπεριέχει μια δραστική τιμωρία του επιτιθέμενου». Άραγε οι ελληνικές πολιτικές ελίτ έχουν αντιληφθεί (έστω και στοιχειωδώς) του τί ακριβώς διακυβεύεται; Είναι αλήθεια ότι οι Τούρκοι εργάζονται για να εξασφαλίσουν την νομιμοφάνεια για ότι πρόκειται να κάνουν εναντίον της Ελλάδας. Οι περισσότεροι αναλυτές καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι επί τούτου εργαλειοποιούν το ζήτημα της «αποστρατικοποίησης». Ακόμη και στην παρούσα συγκυρία όμως, με την γείτονα να διατυμπανίζει απροκάλυπτα την αναθεωρητική της ατζέντα, στοχοποιώντας τον πυρήνα της Εθνικής μας κυριαρχίας (ακόμη και κατοικημένα νησιά) με τη «Γαλάζια πα(ρτ)ίδα» της, το ελληνικό πολιτικό προσωπικό, υπνωτισμένο από την νομή της εξουσίας και εμμένοντας στη μικροκομματική του μυωπία/αναισθησία, συνεχίζει να ασχολείται με το πότε θα γίνουν οι επόμενες εκλογές. Το πώς/αν θα προκύψει κυβέρνηση/συγκυβέρνηση «Εθνικής Συμφιλίωσης» -ή όπως αλλιώς θα την παρουσιάσουν- η οποία υποτίθεται ότι θα κληθεί να αντιμετωπίσει την επερχόμενη «ενεργειακή», «επισιτιστική» και «οικονομική» κρίση, αλλά κυρίως για να δρομολογήσει -υπογείως- τις «Πρέσπες του Αιγαίου». Βέβαια οι στρατηγικοί ομφαλοσκόποι και γεωπολιτικοί υπνοβάτες που εκπροσωπούν τον ελληνικό λαό, αγνοούν ένα βασικό πράγμα: Το πηγαίο αίσθημα Εθνικής αυτοσυνειδησίας του Έλληνα, ο οποίος κάνει πολλή υπομονή καθ’ όλη τη διάρκεια της μεταπολίτευσης. Ένστικτο με το οποίο το σαθρό πολιτικό σύστημα θα έρθει αντιμέτωπο, αν όντως δοκιμάσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να υπονομεύσει τον πυρήνα της Εθνικής μας κυριαρχίας ή/και των κυριαρχικών δικαιωμάτων… Καλό θα ήταν λοιπόν, οι πολιτικές ελίτ να αφουγκραστούν καλά την ελληνική καρδιά αλλά και τον ανεπανάληπτο Θουκυδίδη που έλεγε «Στον εχθρό δεν διαμαρτύρεσαι… τον πολεμάς». *Ειδικός τεχνικός σύμβουλος. Διετέλεσε λέκτορας και επιστημονικός συνεργάτης στο Πανεπιστήμιο του Μπράιτον της Βρετανίας, από το οποίο κατέχει διδακτορικό και μεταπτυχιακό τίτλο. militaire.gr Ο κύριος ΕΠΙΚΑΙΡΟΣ... Tο iEpikaira στο Google News...
Ενημερωτικό Ιστολόγιο με Βαρύτητα σε Θέματα Διεθνών Σχέσεων, Εξωτερικής Πολιτικής και Άμυνας Βιβλιοπωλείο ΙΝΦΟΓΝΩΜΩΝ: Φιλελλήνων 14, Τ.Κ. 10557, Σύνταγμα, Αθήνα, 210 3316036, [email protected]
Δεν έλαβε τη λευκή επιταγή που είχε ζητήσει, πήρε πίσω το τελεσίγραφό του, και θα κριθεί οριστικά στις ευρωεκλογές - Ένταση και ηχηρή παρέμβαση Τεμπονέρα
Δριμεία επίθεση στον Παύλο Πολάκη εξαπέλυσε ο υπουργός Υγείας Άδωνις Γεωργιάδης, διαψεύδοντας καταγγελίες του ότι κόπηκε η συνταγογράφηση για ανασφάλιστους στις δημόσιες δομές. Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ σε ανάρτησή του υποστήριξε ότι έχει καταγγελίες από συναδέλφους του γιατρούς ότι οι ανασφάλιστοι δεν μπορούν πλέον να συνταγογραφήσουν φάρμακα ούτε σε δημόσιες δομές και κατηγόρησε ως «ψεύτη»...
ειδησεις,πολιτικη,οικονομια,νεα,greek news,τωρα,nein news,ΣΥΡΙΖΑ,ΝΔ,ειδήσεις
Απ ' όλα τα χαρακτηριστικά του σύγχρονου κόσμου - κρίσεις, αντιφάσεις, αντιθέσεις, τομές -, εκείνο που με εντυπωσιάζει περισσότερο είναι
Με αφορμή την ονομαστική εορτή του γιου της Νικόλα, που βρήκε τραγικό τέλος στου Φιλοπάππου το περασμένο Δεκαπενταύγουστο, η μητέρα του κυρία Λαμπρινή Μουστάκα απευθύνει εκ νέου ανοιχτή επιστολή προς τον πρωθυπουργό κ Αλέξη Τσίπρα καλώντας τον ίδιο και την ελληνική πολιτεία να αναλάβουν τις ευθύνες που τους αναλογούν για τον άδικο χαμό ενός 25χρονου νέου. «Το έγκλημα κατά του γιου μου ήταν και προδιαγεγραμμένο και προαναγγελθέν. Και η Πολιτεία φέρει ακέραια την ευθύνη για όλα όσα θα έπρεπε να έχουν γίνει και δεν έγιναν προκειμένου να αποτραπεί η δολοφονία του», αναφέρει χαρακτηριστικά η κυρία Μουστάκα. Τα ερωτήματα που θέτει στην επιστολή της η κυρία Μουστάκα αφορούν στην απόλυτη αδιαφορία της κυβέρνησης για την επικίνδυνη κατάσταση που είχε διαμορφωθεί σε ένα τόσο κεντρικό σημείο της Αθήνας. «Η ΕΛ.ΑΣ. μολονότι γνώριζε, μετά από εκατοντάδες περιστατικά, ότι την περιοχή λυμαίνονται συμμορίες αλλοδαπών, που υπό την απειλή αιχμηρών αντικειμένων ληστεύουν ΄Ελληνες και τουρίστες, είχε επιλέξει να κωφεύει και να αδρανεί. Καλυπτόμενη, προφανώς, από τις απαντήσεις σας, κ. Τσίπρα, σε Επίκαιρες Ερώτησεις στη Βουλή περί του ζητήματος της δημόσιας ασφάλειας (17/2/2017 και 3/11/2017)), που δηλώσατε : Στην μεν πρώτη ότι το θέμα της εγκληματικότητας είναι «ανεπίκαιρο», στη δε δεύτερη ότι η αναφορά στην «δήθεν έξαρση της εγκληματικότητας» είναι συνώνυμη της «ακροδεξιάς ρητορικής του φόβου». Στην επιστολή της ασκεί επίσης κριτική στη μεταναστευτική πολιτική της κυβέρνησης, που έχει σαν αποτέλεσμα να εισέρχονται στη χώρα ανεξέλεγκτα εγκληματικά στοιχεία, χωρίς να μπορεί να προστατεύσει αποτελεσματικά τους έλληνες πολίτες. Ολόκληρη η επιστολή έχει ως εξής: Αθήνα, 6 Δεκεμβρίου, 2018 Προς: – Τον Πρωθυπουργό κ. Αλέξη Τσίπρα Κύριε Τσίπρα, Ανήμερα του Αγίου Νικολάου και βιώνοντας αντί για την χαρά της γιορτής τον υπέρτατο πόνο της απώλειας, με άδεια για πρώτη φορά και δυστυχώς για πάντα την μητρική μου αγκαλιά, σας ενημερώνω ότι μετά την ολοκλήρωση της δικογραφίας για την δολοφονία του γιου μου Νικόλα στου Φιλοπάππου, πληροφορηθήκαμε και επισήμως από το περιεχόμενό της, ότι και οι τρεις υπόδικοι ήταν γνωστοί στην ΕΛ.ΑΣ. Πριν την εγκληματική τους δράση στον αρχαιολογικό χώρο, δεν ήταν πρότυπα «φιλήσυχων μεταναστών». Διότι, όπως προκύπτει από το αρχείο της Ελληνικής Αστυνομίας: Ο ένας εξ αυτών, ο, κατά δήλωσή του, ανήλικος Πακιστανός Younas Imtisal, έχοντας συλληφθεί, στις αρχές του χρόνου στο κέντρο της Αθήνας, για ληστεία και παράνομη οπλοφορία, «τιμωρήθηκε» με «βαρύτατες ποινές» : Να εμφανίζεται, δηλαδή, στο Αστυνομικό Τμήμα Ομονοίας μια φορά την εβδομάδα, αν και ήταν αγνώστου διαμονής! Ο Ιρακινός Abdeen Sajjad Khaleel Ibrahim ή Sajjad, αν και είχε συλληφθεί για κλοπή, επίσης αφέθηκε ελεύθερος να συνεχίσει την εγκληματική του δράση. Ο ίδιος, κατά την εξέτασή του, δήλωσε: «Στα δυόμιση χρόνια που βρίσκομαι στην Ελλάδα, μένω σε σπίτι που μας νοικιάζουν!!!!! και δεν δουλεύω, γιατί αν δουλεύω δεν μπορώ να παίρνω το επίδομα του πρόσφυγα. Ο ενήλικος Πακιστανός Qadeer ή Ahmed Ahmad ή Qadeer, είχε συλληφθεί στις 17/8/2016 για παράβαση του Νόμου περί παράνομης εισόδου στην χώρα. Δύο χρόνια μετά και συγκεκριμένα στις 19/4/2018 συνελήφθη εκ νέου για παράβαση του Νόμου περί παράνομης εισόδου και διετάχθη η απέλασή του. Το ερώτημα είναι απελάθηκε ή όχι ; Και εάν όχι, γιατί; Μήπως απελάθηκε και επανήλθε δριμύτερος ; Ποιός γνωρίζει άραγε στην αφύλακτη χώρα μας πότε εισέρχονται και πότε εξέρχονται παρανόμως «οι υπήκοοι τρίτων χωρών»; Στην συνέχεια, και από την στιγμή που αφέθηκαν να κυκλοφορούν ελεύθεροι, οι τρεις φυσικοί αυτουργοί εξακολούθησαν ανενόχλητοι την εγκληματική τους δράση. Πιο συγκεκριμένα, πριν την στυγερή δολοφονία του Νικόλα μου, έχοντας συστήσει συμμορία, είχαν διαπράξει τουλάχιστον άλλες 12 εγκληματικές ενέργειες τρομοκρατώντας και ληστεύοντας Ελληνες και τουρίστες στον λόφο του Φιλοπάππου. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Η Κυβέρνησή σας, με την τακτική των ανοικτών και επομένως ανύπαρκτων συνόρων, και χωρίς να αναρωτηθεί ποτέ εάν ο ελληνικός λαός επιθυμεί να καταντήσετε την χώρα του ένα «ξέφραγο αμπέλι», υποδέχεται με ανοιχτές αγκάλες τους «καλεσμένους της». Τους προσφέρει σίτιση, δωρεάν διαμονή, αφορολόγητα επιδόματα και κοινωνική ασφάλιση, δείχνοντας παράλληλα τον δρόμο της εξόδου από την χώρα σε χιλιάδες νέους συμπολίτες μας. Επιπροσθέτως, «σεβόμενη την αξιοπρέπειά τους», τους επιτρέπει να παρανομούν ατιμωρητί προκειμένου να «συμπληρώνουν τα προς το ζην». Ταυτόχρονα, πολλοί από τους παρανόμως εισελθόντες, «νιώθοντας ευγνωμοσύνη και θέλοντας να ευχαριστήσουν» την χώρα που τους φιλοξενεί, επιδίδονται σε εγκληματικές ενέργειες και σκοτώνουν τους πολίτες της. Προσφέρουν, προφανώς, τις υπηρεσίες τους σε ένα κράτος για το οποίο τα Ελληνόπουλα –πλην ολίγων και εκλεκτών- αποτελούν βαρίδια. Είναι ανεπιθύμητα και άρα αναλώσιμα. Ο γιoς μου, πάντως, δεν εισήλθε στην Σκοτία ούτε λαθραία, ούτε «παράτυπα». Εισήλθε με το διαβατήριό του και ακολουθώντας όλες τις νόμιμες διαδικασίες. Στην Σκοτία, ο Νικόλας, δεν προέβη σε σύσταση εγκληματικής συμμορίας για να ληστεύει και να σκοτώνει τους πολίτες της χώρας που τον φιλοξενούσε. Αντιθέτως, ένιωθε ευγνωμοσύνη και σεβόμενος τους νόμους, σπούδαζε και παράλληλα εργαζόταν, προσπαθώντας να εξασφαλίσει μια αξιοπρεπή διαβίωση. Και, εσείς, εδώ, η ίδια του η Πατρίδα, του κόψατε με τόσο βάναυσο και ανάλγητο τρόπο τα φτερά που είχε ανοίξει. Η ΕΛ.ΑΣ. ήταν ενήμερη για την παραβατικότητα και την υψηλή επικινδυνότητα που επικρατούσε στον λόφο του Φιλοπάππου. Η περιοχή, ένας οργανωμένος αρχαιολογικός χώρος, που βρίσκεται σε απόσταση μόλις πέντε λεπτά από την Ακρόπολη και έχει πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα, είχε μετατραπεί σε άντρο ανομίας. Η ΕΛ.ΑΣ. μολονότι γνώριζε, μετά από εκατοντάδες περιστατικά, ότι την περιοχή λυμαίνονται συμμορίες αλλοδαπών, που υπό την απειλή αιχμηρών αντικειμένων ληστεύουν ΄Ελληνες και τουρίστες, είχε επιλέξει να κωφεύει και να αδρανεί. Καλυπτόμενη, προφανώς, από τις απαντήσεις σας, κ. Τσίπρα, σε Επίκαιρες Ερώτησεις στη Βουλή περί του ζητήματος της δημόσιας ασφάλειας (17/2/2017 και 3/11/2017)), που δηλώσατε: Στην μεν πρώτη ότι το θέμα της εγκληματικότητας είναι «ανεπίκαιρο», στη δε δεύτερη ότι η αναφορά στην «δήθεν έξαρση της εγκληματικότητας» είναι συνώνυμη της «ακροδεξιάς ρητορικής του φόβου». Συνεχίζετε, κ.Τσίπρα, να πιστεύετε ότι κακώς θίγεται το ζήτημα και αδίκως εκφράζονται ανησυχίες; Όλα βαίνουν καλώς; (Με το ίδιο αλαζονικό ύφος απαντήσατε στην πρόσφατη Επίκαιρη Ερώτηση -23/11/2018- βαφτίζοντας, επίσης, την αναφορά στα θέματα βίας και παραβατικότητας στα ελληνικά Πανεπιστήμια «ψάρεμα στα θολά νερά μιας ακροδεξιάς αντίληψης» και δηλώνοντας ότι «αρκεί μια κλήση ενός φοιτητού για να παρέμβει η Αστυνομία». Τα οργανωμένα και σοβαρά κράτη, κ. Τσίπρα, που σέβονται τους πολίτες τους, πριν «την κλήση στην Αστυνομία», έχουν προνοήσει για την τήρηση της ευταξίας, της νομιμότητας και της ασφάλειας. Ασκούν πολιτικές πρόληψης και αποτροπής. Κατά τα λεγόμενά σας, και ο γιος μου, την ώρα που δεχόταν επίθεση με ένα σπασμένο μπουκάλι και μαχαίρι στον λαιμό του, θα έπρεπε να «πάρει την άδεια των κακοποιών» και να καλέσει την Αστυνομία για να τον… βοηθήσει! Συνεχίζοντας, σας ενημερώνω ότι η Κυβέρνησή σας εξακολούθησε να αγνοεί επιδεικτικά τις προειδοποιήσεις εντός του Κοινοβουλίου, όπου είχε προταθεί η διενέργεια περιπολιών και η διαρκής φύλαξη του χώρου και δεν μπήκε καν στον κόπο να ασχοληθεί και να απαντήσει σε Eρώτηση Βουλευτού, που κατατέθηκε στις 30-4-2018, με θέμα τις επιθέσεις συμμοριών σε τουρίστες που επισκέπτονται τον λόφο του Φιλοπάππου. Εξακολούθησε, επίσης, να αγνοεί επιδεικτικά την κραυγή απόγνωσης των αρχαιολόγων αλλά και των αρχαιοφυλάκων, που έστελναν διαρκώς υπομνήματα ζητώντας 24ωρη αστυνόμευση του χώρου, καθώς είχαν πέσει και εξακολουθούν να πέφτουν και οι ίδιοι θύματα επιθέσεων. Αναρωτιέμαι, αν όλα αυτά δεν συνιστούν ένα κράτος υπό πλήρη διάλυση, τότε τι συνιστούν; Πώς μπορεί αυτή η Πολιτεία να θεωρείται συντεταγμένη, όταν επιμένει να καλωσορίζει πλήθος ατόμων, χωρίς να γνωρίζει το όνομά τους, την χώρα προέλευσής τους και την ηλικία τους; Παραχωρώντας απλώς στην FRONTEX μόνο την δακτυλοσκόπησή τους ώστε όταν κάποια στιγμή κατορθώσουν και διαφύγουν από την Ελλάδα και συλληφθούν σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, να επιστραφούν και πάλι εδώ στην χώρα – αποθήκη; Αλήθεια, αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί οι ομάδες αυτές δεν κινούνται προς τα όμορα ή και παρακείμενα κράτη της Ασίας αρκετά εκ των οποίων είναι και πολύ πλούσια και ομόθρησκα ή ακόμα και ομόγλωσσά τους; Γιατί άραγε όλοι επιλέγουν «να λιάζονται στις πλατείες» της Ευρώπης; Δεν σας απασχολεί το γεγονός ότι, εκτός από τους πρόσφυγες, εισέρχονται στην ανοχύρωτη χώρα μας και επικίνδυνα εξτρεμιστικά στοιχεία; Κύριε Πρωθυπουργέ, Εχετε αντιληφθεί ότι το πρώτιστο καθήκον μιας ευνομούμενης Πολιτείας είναι η διασφάλιση της προστασίας της ζωής των πολιτών της; Εάν ναι, σας ερωτώ: Γιατί η ΕΛ.ΑΣ., αν και γνώριζε την παράνομη δραστηριότητα των συγκεκριμένων κακοποιών και αφού είχε τα στοιχεία τους, τους άφηνε να συνεχίζουν ανενόχλητοι αντί να σταματήσει με κάθε τρόπο την εγκληματική τους δράση και να προβεί άμεσα στην απέλασή τους ; Γιατί η Πολιτεία δεν είχε λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα που θα εγγυώντο την ακίνδυνη και ασφαλή επίσκεψη σε έναν τόσο κεντρικό και πολυσύχναστο κηρυγμένο αρχαιολογικό χώρο; Γιατί η ΕΛ.ΑΣ., αν και είχε στην διάθεσή της σωρεία καταγγελιών για ληστείες και απόπειρες ληστειών στην συγκεκριμένη περιοχή, δεν είχε προβεί στην λήψη των ενδεδειγμένων μέτρων όχι μόνον φύλαξης και προστασίας του αρχαιολογικού χώρου αλλά και εξάρθρωσης των συμμοριών που δρούσαν ανεξέλεγκτα; Γιατί, από την στιγμή που οι δύο Γερμανίδες τουρίστριες (οι οποίες δέχθηκαν επίθεση πέντε μέρες πριν, από τους ίδιους κακοποιούς και ακριβώς στον ίδιο χώρο που σκότωσαν τον γιο μου) αν και προσκόμισαν τις φωτογραφίες των δραστών, η ΕΛ.ΑΣ. δεν προέβη στην σύλληψή τους; Γιατί το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης (;) και Προστασίας (;) του Πολίτη περίμενε πρώτα να χυθεί το αίμα του παιδιού μου για να επιθεωρήσει τον λόφο του Φιλοπάππου ο Αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ, αντιστράτηγος Αριστείδης Ανδρικόπουλος και να λάβει (;) εκ των υστέρων επιπλέον μέτρα για την «αποτελεσματική» αστυνόμευση της περιοχής ; Κύριε Πρωθυπουργέ, Ευκόλως μπορείτε να εννοήσετε, όπως και ο κάθε Ελληνας, ο έχων τον κοινόν νουν, ότι το έγκλημα κατά του γιου μου ήταν και προδιαγεγραμμένο και προαναγγελθέν. Και η Πολιτεία φέρει ακέραια την ευθύνη για όλα όσα θα έπρεπε να έχουν γίνει και δεν έγιναν προκειμένου να αποτραπεί η δολοφονία του. Ως μητέρα του νεαρού πολίτη αυτής της χώρας, που χάθηκε τόσο πρόωρα, άδικα, απάνθρωπα και οδυνηρά, βιώνοντας, μάλιστα, τον απόλυτο τρόμο τις τελευταίες του στιγμές, σας κατηγορώ για το γεγονός ότι ο Νικόλας μου στερήθηκε του δικαιώματος να ζει, να ονειρεύεται και να δημιουργεί και για το γεγονός ότι βυθίσατε την οικογένειά του σε μια ανείπωτη θλίψη και οδύνη. Λαμπρινή Μουστάκα Η Μητέρα του Νικόλα
Γράφει ο Ζώης Μπέχλης Στρατιωτικός γιατρός, και Πρόεδρος του Κινήματος 21 Ο Κυριάκος Μητσοτάκης με ύφος 1000 μπαμπουίνων ενεφανίζεται κάθε τόσο και λιγάκι και με χαμογελάκια ή σοβαροφανές ύφος, γλυκούλικες γκριμάτσες και λεκτικούς νεολογισμούς, να κάνει άλματα από τον διχασμό των ψεκασμένων από τους μη ψεκασμένους, στις επικλήσεις για ενότητα. Χωρίς να δίνει καμμία σημασία στο τι αντιλαμβάνεται ο μέσος εχθρός του, έλληνας ιθαγενής, μην ξεχνάμε ότι δήλωσε πως θα πατάξει τον νατιβισμό, λέει το ποιηματάκι του, προσπαθώντας να δείξει πόσο καλό παιδί είναι, πόσο γλυκούλης, όπως έλεγε μια θείτσα κάπου στην Εκάλη και πόσο έχει την λύση για το καλύτερο αύριο που ευαγγελίζεται ο ψευδοφιλόσοφος Σβάμπ. Ο Σβαμπ που δεν είναι τίποτε άλλο παρά ο ευνοημένος γόνος των Ρότσιλντ, των εργοδοτών του άλλου πολιτικού μας, του γνωστού Κερκυραίου-Χειμμαριώτη-Πορτογάλου-Χαλδαίου και όπου γης και Πατρίς. Ο Κυριάκος Μητσοτάκης αντιμετωπίζει πρακτικά τους ιθαγενείς με γνώμονα τον κομμουνιστικό , Τροτσκιστικό Αντινατιβισμό στον οποίο βαθύτατα πιστεύει. Αρνείσαι να εμβολιαστείς;;;; Σου κόβουμε μισθό , δουλειά και ελευθερία μετακίνησης. Επιμένεις;;; Δεν θα μπορείς ούτε να ψωνίσεις. Είσαι έλληνας πυρόπληκτος;;; Μόνον αν έχεις εμβολιαστεί θα σου καλύψουμε τα έξοδα διαμονής σε καταφύγιο-ξενοδοχείο. Σε κυνηγά η φωτιά να σε κάψει;;;; Θα μπείς στο πλοίο μόνον αν εμβολιαστείς. Αλλιώς ...ψόφα. Αυτό θα πεί, “ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΑΝΤΙΝΑΤΙΒΙΣΜΟΣ”. Όλο και περισσότερο το προσωπείο πέφτει, όλο και περισσότερο διαπιστώνουμε ότι η πλαν-δημία ήταν μια αφορμή για να εφαρμόσουν 10 ψυχικά άρρωστοι οπαδοί ενός άλλου θεού ή θεών, το σχέδιό τους ενάντια στους Έλληνες και στους Ευρωπαίους. Βοά η παγκόσμια κοινότητα και το πανελλήνιο για θανάτους μετά τον εμβολιασμό, για παρενέργειες, για καρκίνους και στο Πολεμικό Ναυτικό, για ανθρώπους που χάνονται απο δίπλα μας. Τι κι αν με αφέλεια και χαρακτηριστική άγνοια κινδύνου, ο Τσιόδρας παραδέχεται ότι φουσκώναν συστηματικά τα νούμερα των θανάτων απο ΚΟΒΙΝΤ;;;; Τι και αν δ/ντες κλινικών φωνάζουμε ότι είναι ζήτημα να έχουμε δει 2 θανάτους απο Κόβιντ και αυτό σε ανθρώπους που ήταν πάνω απο 80 ετών και με συμπαρομαρτούντα προβλήματα;;;; Εκεί ο Κούλης...συγγνώμη, ο κ Μητσοτάκης, δεν δίνει σημασία και επιμένει σε μια γυμνή παρέλαση ανάμεσα σε ανθρώπους που αργά η γρήγορα θα επισημάνουν την γύμνια του. Είναι όμως όλα στον αέρα. Ακόμα και αν ο Κ. Μητσοτάκης θεωρεί οτι καλύπτεται απο την συμμετοχή του σε ένα διεθνές σχέδιο κλιματικής αλλαγής μέσα απο ύποπτες πυρκαιές αλλά και ιατρικούς θανάτους, αφελών ανθρώπων που πιστέψαν ψευτοκαθηγητές και ψευδοέγκριτους, αυτή η κάλυψη είναι πολύ πολύ μακρυά του. Την ώρα που γυμνός παρελαύνει προκαλώντας, παρέα με τους λοιπούς τενίστες και τα χαρούμενα παιδιά της κολλεγιακής του παρέας στην κυβέρνηση, το κοινό, που είναι ο λαός, οι ιθαγενείς που τόσο μισεί, κρατιέται να μην φωνάξει ότι ο Βασιλιάς είναι γυμνός, ότι οι πατσοκοιλιές του κρέμονται και η χειρότερη εξέλιξη και το τέλος του σχεδιασμού του και τους..αυτών των αθέατων που κρύβονται σε στοές και σε παλάτια στις, θα είναι όχι να τους πάρουν με τις πέτρες στο πανηγύρι που θα ακολουθήσει, αλλά να ξεραθεί ο λαός στα γέλια μαζί του και μαζί τους, λίγο πριν τους στείλει εκεί που πρέπει. Ο Κυριάκος Μητσοτάκης θεωρεί ότι όλο αυτό είναι ένα παιχνίδι μονόπωλης με την κάλυψη των οπαδών του κρετίνου συγγραφέα του THE GREAT RESET. Ο Κυριάκος , είναι τόσο μακρυά απο την πραγματικότητα που αδυνατεί να αντιληφθεί ότι τις επανεκκινήσεις δεν τις κάνουν οι Ροτσιλντ και οι Σβαμπ, οι δεξιωσάρχες και οι κόλακες, τα επικοινωνιακά επιτελεια και τα γκαλά στο Καλλιμάρμαρο, αλλά οι πυρπολημένοι λαοί, οι ιθαγενείς που ξαναλέω, τόσο μισεί και θέλει να τους ξεριζώσει απο τις εστίες τους, να τους κάνει να πεινάσουν, να αρρωστήσουν , να μισήσουν τον διπλανό τους να γενοκτονηθούν. Και όταν το RESET το κάνει αυτός ο λαός , τότε γίνεται RESET και στους βασιλείς και στους κολαούζους και στα καλολαδωμένα μέσα και στους έγκριτους δήθεν καθηγητάδες. Συνέχισε να παρελαύνεις γυμνός και σίγουρος Κυριάκο...ξημερώνει η μέρα που οι φωτιές που βάλαν για να μας ξεριζώσουν οι αντινατιβιστές, θα τσουρουφλίσουν εσένα ...και θα είσαι και γυμνός, αλλά θα έχεις πάψει να είσαι βασιλιάς. Όλοι γνωρίζουν, γιατί το βλέπουν ότι : Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ (ΕΣΥ) ΕΙΝΑΙ ΓΥΜΝΟΣ.
Το φιλοτέχνησε ο Ηλίας Μακρής της Καθημερινής.
Μπρος γκρεμός με γάμο ομοφύλων και πίσω ρέμα με πανεπιστήμια για τον Κυριάκο. Το ρέμα παίρνει την Αριστερά και θυμάται τον Τσίπρα. Όταν είναι εκεί φταίει γιατί μένει, όταν λείπει γιατί απουσιάζει... Πολλές οι παροιμίες για το τι τους φταίει, κάποιες σόκιν.
Γεώργιος Παπανδρέου, ή και Γέρος της Δημοκρατίας ήταν εβραίος; Η Αλήθεια είναι η εξής : Προ 300-350 ετών εβραίος εκ της τότε Παλαιστ...
Ο εισαγγελέας του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων ζήτησε να κηρυχθούν ένοχοι ο Γιάννος Παπαντωνίου, η σύζυγός του Σταυρούλα Κουράκου
Φοροδιαφυγή είναι η είσπραξη των φόρων όταν φεύγουν από την χώρα μας και ταξιδεύουν στις τσέπες των τραπεζών, των μεγαλοεπιχειρηματικών ομίλων, των πολιτικών…Όσο για την επιστροφή φόρου… θα την καρπωθ
Έλληνας πολιτικός, ιδρυτικό μέλος και ηγετικό στέλεχος του ΠΑΣΟΚ. Υπήρξε εμπνευστής του Εθνικού Συστήματος Υγείας (ΕΣΥ).
Της Λέττας Καλαμαρά
Οι εκτιμήσεις του δεν έπεσαν έξω, αλλά ο ίδιος δεν διαπίστωσε ποτέ αν επαληθεύτηκαν
ΞΕΦΤΊΛΑ!!!
Γεώργιος Παπανδρέου, ή και Γέρος της Δημοκρατίας ήταν εβραίος; Η Αλήθεια είναι η εξής : Προ 300-350 ετών εβραίος εκ της τότε Παλαιστ...
Βρετανοί αξιωματικοί στην ακρόπολη Του Άγγελου Κωνσταντίνου «Το ελληνικόν έθνος δυνάμει της παρούσης πράξεως θέτει εκουσίως την ιεράν παρακαταθήκην της αυτού ελευθερίας, εθνικής ανεξαρτησίας και της πολιτικής αυτού υπάρξεως, υπό την μοναδικήν υπεράσπισιν της Μ. Βρεταννίας…» Από τη διαβόητη «Πράξη Εθνικής Υποτέλειας» του 1825 Η κυριαρχία της Αγγλίας στην Ελλάδα κράτησε ως το 1947. Ο C. M. Woodhouse περιγράφει την «αλλαγή κηδεμόνα» στο βιβλίο του Ο αγώνας για την Ελλάδα 1941-1949 (εκδόσεις Τουρίκη 2012, σελίδα 325), ως εξής: «Μέσα σε λίγες εβδομάδες η κυβέρνηση των Ηνωμένων Πολιτειών έλαβε την ιστορική απόφαση να αναλάβει την κηδεμονία που μέχρι τότε είχε η Βρετανία». Στην μακρά αλυσίδα των υποτελών πρωθυπουργών και των διοικούντων, μέχρι και το 1947, στο προτεκτοράτο της Μ. Βρετανίας, Ελλάς, βρέθηκε στην πιο κρίσιμη στιγμή της ιστορίας, ένας πολιτικός νάνος τοποθετημένος σε ρόλο δικτάτορα. Οι Άγγλοι σε συνεργασία με τον Γεώργιο τον Β΄ εγκαθίδρυσαν στην Ελλάδα δικτατορία και τον τοποθέτησαν «πρωθυπουργό». Ο λόγος για τον «εθνικό μας κυβερνήτη» Ι. Μεταξά ή, αλλιώς, μπαρμπαγιάννη το πρότυπο των Ελλήνων «εθνικιστών». Ο πολιτικός, και όχι μόνο, νάνος, μαζί με τον αγγλόδουλο βασιλιά και ένα συρφετό πρακτόρων αλυσόδεσαν την Ελλάδα στο άρμα των τραπεζιτών. Για όσο καιρό παρίστανε τον «εθνικό κυβερνήτη» δεχόταν εντολές, τις οποίες φυσικά εκτελούσε στο ακέραιο, από τον αρχηγό της Ιντέλιτζενς Σέρβις στην Ελλάδα Ντέιβιντ Μπάλφουρ. Ο λόρδος Ντέιβιντ Μπάλφουρ ήταν γνωστός στην αθηναϊκή κοινωνία ως «παπα-Δημήτρης»! Το 1936 ο παπα-Δημήτρης, εμφανίζεται στην Αθήνα και ορίζεται εφημέριος του Ναού του «Ευαγγελισμού». Ο Ν. Π. Σοϊλεντάκης, στο βιβλίο του Η αφελής Ελλάς, ο ρασοφόρος Άγγλος κατάσκοπος Νταίηβιντ Μπάλφουρ (εκδόσεις Αρμός, 2010) γράφει: «[ο Μπάλφουρ] Προικισμένος με σπάνιο μουσικό ταλέντο, οργάνωσε εκκλησιαστική χορωδία και έγινε γνωστός στην κοινωνία του Κολωνακίου και οικείος στη βασιλική οικογένεια. Μάλιστα, κατέστη ο εξομολογητής μελών της βασιλικής οικογένειας, ενώ συχνά επισκεπτόταν και την οικία του Αλέξανδρου Παπάγου για “τέλεση αγιασμού”». Οι σχέσεις του με τον βασιλέα Γεώργιο B´, τον διάδοχό του Παύλο και ιδιαίτερα με την τότε πριγκίπισσα Φρειδερίκη ήταν πολύ στενές. Ο Μπάλφουρ «ήταν το μάτι και το αυτί» των Βρετανών στο Παλάτι. Αυτός ήταν ο πραγματικός «εθνικός κυβερνήτης». Ο άλλος, ο κατ’ όνομα κυβερνήτης αλλά στην πράξη μαριονέτα, το μόνο που έκανε ήταν να δηλώνει την πίστη του και την υποταγή του σε κάθε ευκαιρία και μάλιστα δημόσια. Παραθέτουμε απόσπασμα από το βιβλίο Η συνωμοσία της Αγγλίας κατά της Ελλάδος 1935-1944 (του Ι. Χονδροματίδη, Εκδόσεις Θούλη, 2012, σελ. 37): «Καθώς ο πόλεμος στην Ελλάδα είναι προ των πυλών, ο Μεταξάς παραμένει ανήσυχος και φοβισμένος. Τυπικά, η Ελλάδα παρέμενε ουδέτερη στην Ευρωπαϊκή σύγκρουση, ωστόσο την ίδια στιγμή, ο “ουδέτερος” και “πατριώτης” Μεταξάς δήλωνε στον ανταποκριτή της Ντέιλι Τέλεγκραφ Άρθουρ Μάρτον (Μάιος 1940): “Είμεθα ουδέτεροι εφ’ όσον χρόνο η Αγγλία θέλει να είμεθα ουδέτεροι. Τίποτα δεν κάνουμε χωρίς συνεννόηση με την Αγγλία και τις περισσότερες φορές ότι κάνουμε γίνεται κατά σύστασιν ή παράκλησιν της Αγγλίας. Η Ελλάς είναι ζωτικόν τμήμα της αγγλικής αυτοκρατορικής αμύνης.”». Έτσι φτάσαμε και στο ΟΧΙ του 1940 που ήταν όμως ταυτόχρονα και ένα ΝΑΙ. Το ΟΧΙ ήταν στην Ευρώπη και στον αγώνα ενάντια στον μαρξισμό και στον καπιταλισμό, που ήταν συγχρόνως ένα ΝΑΙ στους διεθνείς τοκογλύφους. Σήμερα οι ίδιες εκείνες δυνάμεις που υποδούλωσαν την Ευρώπη, μέσω των διαφόρων κομμάτων διαπληκτίζονται για το ποιος πραγματικά είπε το ΟΧΙ. Οι «εθνικιστές» διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους ότι το είπε ο Μεταξάς. Η αριστερά ότι το είπε ο λαός. Το όχι κύριοι «εθνικιστές» και κύριοι της αριστεράς το είπε ο Μπάλφουρ. Ο αρχηγός της Ιντέλιτζενς Σέρβις το 1941, λίγο προτού οι Γερμανοί κηρύξουν τον πόλεμο στην Ελλάδα, αναχώρησε για το Κάιρο. Και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν βρισκόταν στον Ναό του Ευαγγελισμού την 25η Μαρτίου του 1941, λίγες ημέρες δηλαδή πριν από τη γερμανική εισβολή. Τον ακολούθησαν λίγο αργότερα τα μέλη της «εθνικής κυβερνήσεως», Μανιαδάκηδες και λοιποί όπως και ο εβραίος Μιωνής της «Τράπεζας της Ελλάδος» παίρνοντας μαζί τους τον ελληνικό χρυσό που δεν μας επιστράφηκε ποτέ. Ο Ντέιβιντ Μπάλφουρ στο Κάιρο είχε άμεσες σχέσεις με την ελληνική βασιλική οικογένεια και τους πρώην πρωθυπουργούς Παναγιώτη Κανελλόπουλο και Γεώργιο Παπανδρέου. Επέστρεψε στην Ελλάδα με τη νίκη των «συμμάχων» ως ταγματάρχης του Βρετανικού Στρατού και μέλος της Βρετανικής Πρεσβείας στην Αθήνα. Αυτά τα λίγα για την πατρότητα του ΟΧΙ-ΝΑΙ στους τοκογλύφους και για τους νάνους της πολιτικής μας ζωής που με την ταμπέλα του εθνικιστή εξακολουθούν ακόμη και σήμερα να τους προσφέρουν τις υπηρεσίες τους. Υ.Γ. Ο πατέρας του ΟΧΙ στην συνέχεια έγινε Χότζας... Β. Μαρκεζίνη, Πολιτικὴ Ἱστορία τῆς Νεὠτερης Ἑλλάδος, Τόμος Δ', Ἀθῆνας, 1978, σ. 365 Ristorante Verona
Έτσι ακριβώς και η ζωή συνεχίζεται ...
Reblogged on WordPress.com