Το σκόρδο, χάρη στην ιδιαίτερη γεύση του, είναι εξαιρετικό για την καρύκευση των πιάτων. Επιπλέον, έχει πολλές και διάφορες φαρμακευτικές...
Λοιπόν αγαπημένοι μου, μια ακόμη εβδομάδα ξεκινά. Ο ήλιος λάμπει, όλοι είμαστε όσο καλά μπορούμε και κάνουμε πλάνα. Ξέρω πως πιο δύσκολο άλλά όλοι αυτή τη στιγμή θα χρεαστεί να κάνουμε υπομονή και …
Απολαμβάνεις τις νόστιμες αλμυρές τάρτες με την τριφτή ζύμη και τις διάφορες γεμίσεις. Δες πώς μπορείς να τις φτιάξεις στο σπίτι εύκολα και με εγγυημένα νόστιμο αποτέλεσμα.
Κριτσινια μπυρας σε διαφορες γευσεις Υλικα ζυμης για τα κριτσίνια μπύρας 1 κουπα μπυρα1κουπα σπορελαιο1|2 κουπα νεροαλερι οσο σηκωσει{εγω εβαλα…
Γιατί χρειάζεστε έναν καθαρτικό χυμό; Η φτωχή διατροφή, το υπερβολικό φαγητό και η συνεχής έκθεση σε διάφορες τοξίνες, μπορούν να επηρεάσουν...
Η διαδρομή, σύλλογος ΑμεΑ. Υποστήριξη για ένα πιο προσβάσιμο μέλλον.
«Είναι θέμα χαρακτήρα». Αν συνηθίζετε να χρησιμοποιείτε αυτή τη φράση για να ερμηνεύσετε διάφορες συμπεριφορές, θα πρέπει μάλλον να τη λάβετε υπ’ όψιν και όταν προσπαθείτε να δικαιολογήσετε -ή απλώς να αιτιολογήσετε- την ακαταμάχητη έλξη που νιώθετε για τους γλυκούς πειρασμούς. Σύμφωνα με έρευνα της εταιρείας δημοσκοπήσεων OnePoll σε 2.000 ενήλικες από τις ΗΠΑ*, η ενήλικη ζωή θα συνοδευτεί από μεγαλύτερη επιθυμία για γλυκά, με δύο στους πέντε (37%) να δηλώνουν ότι σήμερα τα λαχταρούν περισσότερο συγκριτικά με τα παιδικά τους χρόνια.
Μικρά, φανταστικά, σοκολατένια κεράσματα για όλες τις ώρες της ημέρας.
Όταν η έμπνευση σου περνάει κρίση τι κάνεις; Πως αντιμετωπίζεις το κενό; Εγώ σου ετοίμασα ένα άρθρο με Τίτλους ή μάλλον Ιδέες για Blog pos...
Θέλεις έναν εύκολο χαλβά με σιμιγδάλι ψιλό και πορτοκάλι; Σου έχω την ωραιότερη και πιο γρήγορη συνταγή που δεν θα θες να τελειώσει με τίποτα! ΧΑΛΒΑΣ ΜΕ
Ελληνικές συνταγές για νόστιμο, υγιεινό και οικονομικό φαγητό. Δοκιμάστε τες όλες
Γιαγλία, ωτία, πισία... Αρχοντικές, δωρικές, οι πίτες για τις Πόντιες είναι γενναιόδωρες. Όπως το καλωσόρισμά τους...
Ένας πολτός νόστιμος, εύπεπτος και πολύ πρακτικός!
Φανταστική ζύμη τόσο αφράτη και τόσο αρωματική... δεν υπάρχει!!! Μετά τα σκορδόψωμα θέλησα να κάνω διάφορες παραλλαγές και ναι...είναι τόσο ωραία η ζύμη και χωρίς ζύμωμα...μόνο με ανακάτεμα με μία ξύλινη κουτάλα, βρήκα τη χαρά μου... αγαπώ το κασέρι και φυσικά την πίτσα ποιός δεν την λατρεύει! Τα υλικά που θα βάλετε στην δική σας διάθεση! Υλικά για τη ζύμη 125 γρ. γάλα χλιαρό 1 κουταλάκι μαγιά ξερή 2 κουταλάκια ζάχαρη 1 κουταλάκι αλάτι 1 αυγό 250 γρ. αλεύρι 3 κουταλιές βούτυρο μαλακό περίπου 40 γρ. 3 κουταλιές ψιλοκομμένο μαιδανό (προαιρετικά) 1 μεγάλη σκελίδα σκόρδο λιωμένη 1 κουταλάκι κοφτό θυμάρι και ρίγανη Κασέρι σε κύβους ότι έχετε. 1 φλιτζάνι τριμμένα τυριά, ανάμικτα ότι έχει το ψυγείο...κασέρι μοτσαρέλα, ανθότυρο, φέτα ή κασέρι μαλακό για πίτσα. 1 πιπεριά κόκκινη ψητή σε φετούλες. 100 γρ καπνιστή μπριζόλα ή ότι επιθυμίτε 3-4 ελιές ψιλοκομμένες. θυμάρι και ρίγανη 1 κουταλιά βούτυρο μαλακό για το άνοιγμα του φύλλου Εκτέλεση: Σε ένα μπολ κοσκινίζουμε το αλεύρι προσθέτουμε τη ζάχαρη τη μαγιά το αλάτι το ζεστό γάλα όχι καυτό και το αυγό. Ανακατεύουμε με μία ξύλινη κουτάλα να ενωθούν όλα τα υλικά θα γίνει μία πολύ μαλακιά ζύμη. Προσθέτουμε και το βούτυρο και ανακατεύουμε η ζύμη κολλάει πάρα πολύ... δεν την ζυμώνουμε με το χέρι δουλεύουμε με το κουτάλι. Βουτυρώνουμε ένα μπολ βάζουμε τη ζύμη και την σκεπάζουμε με μεμβράνη για μία ώρα. Τη βάζω στο φούρνο μικροκυμάτων (αν υπάρχει) για μία ώρα αφού βράσω ένα ποτήρι νερό και το αφήνω μέσα στο φούρνο να κρατάει ζέστη και υγρασία. Αφού διπλασιαστεί η ζύμη πασπαλίζουμε αλεύρι στον πάγκο της κουζίνα ρίχνουμε τη ζύμη με αλευρωμένο χέρι και διπλώνουμε δεν ζυμώνουμε διπλώνουμε τη ζύμη!!! Πασπαλίζουμε με σιμιγδάλι μία λαδόκολλα αφού την απλώσουμε στο ταψί τοποθετούμε τη ζύμη και με χέρια βουτυρωμένα την ανοίγουμε όσο μπορούμε. Τοποθετούμε περιμετρικά τους κύβους και στο κέντρο τα υπόλοιπα υλικά. Σκεπάζουμε με μεμβράνη για μισή ώρα. Περνάμε τη ζύμη με λίγο βούτυρο από αυτό που μας περίσσεψε...που ανοίξαμε τη ζύμη. Ψήνουμε στην κάτω σχάρα στους 175 βαθμός για 20-25 λεπτά περίπου κάτω αντιστάσεις και αέρα μέχρι να ροδίσει η ζύμη...η κάθε νοικοκυρά ξέρει φυσικά το φούρνο της!!! Καλή όρεξη!!!
Ελληνικές συνταγές για νόστιμο, υγιεινό και οικονομικό φαγητό. Δοκιμάστε τες όλες
Έχω διαβάσει και έχω φτιάξει διάφορες συνταγές για cheesecake αλλά αυτή της Σωτηρίας από την Θεσσαλονίκη, μου άρεσε πολύ και σας προτείνω να την
Οι ψαροκεφτέδες είναι πολλοί και μαγειρεύονται με διάφορες παραλλαγές. Αυτοί εδώ, είναι από τους αγαπημένους μου, γιατί μπορώ να εκμεταλλευτώ το ψωμί που περίσσεψε από την προηγούμενη και βγαίνουν αφράτοι και τραγανοί. Το μυστικό είναι να τους κάνετε με το κατεψυγμένο, ξαλμυρισμένο φιλέτο μπακαλιάρου, που τρίβεται εύκολα και κοστίζει και φτηνότερα.
Δεύτερη μέρα στο Food festival του Mediterranean Cosmos και σειρά έχει η Αίγυπτος. Επέλεξα να παρουσιάσω τα αταγιέφ, τα οποίο είναι το βασικό επιδόρπιο κατά την περίοδο του Ραμαζανιού που σπάνια απουσιάζει από το τραπέζι στις χώρες της Μ. Ανατολής γενικότερα. Αυτά τα μικρά κεράσματα έχουν διάφορες παραλλαγές τόσο στην γέμιση όσο και στο σχήμα καθώς και στον τρόπο ετοιμασίας τους. Άλλα είναι γεμισμένα με κρέμα και περιχυμένα με σιρόπι, άλλα γεμισμένα με τυριά ή ξηρούς καρπούς και τηγανισμένα, σερβιρισμένα και αυτά πάλι με σιρόπι.
Σε αυτή την πορτοκαλόπιτα, εκτός από τον χυμό, χρησιμοποιούμε και τρία ολόκληρα πορτοκάλια, τα οποία πολτοποιούμε μέσα στη ζύμη.
Σήμερα θα σε πάω πίσω στο καλοκαίρι, καθώς οι φωτογραφίες είναι εκτός τόπου και χρόνου γιατί θα με δεις να κρατάω το ταψί με ραντέ μπλουζάκι και σορτσάκι στην αυλή και θα σκεφτείς «πάει τρελάθηκε τούτη ΄δω»! Όμως σου ζητώ να εστιάσεις στο αντικείμενο των φωτογραφιών και όχι σε αυτές κάθε αυτές. Γιατί η τυρόπιτα φωτογραφήθηκε κατακαλόκαιρο και από τότε έχει πάρει χίλιες δυο αναβολές μέχρι να βγει σήμερα στο μπλογκ. Βέβαια μια τυρόπιτα είναι παντός καιρού και κλιματολογικών συνθηκών. Οι τυρόπιτες στην Ελλάδα δεν έχουν εποχή ούτε ώρα της ημέρας. Παίζουν παντού και πάντα. Την συνταγή τη φτιάχνω εδώ και δύο χρόνια ανελλιπώς γιατί είναι εύκολη, γρήγορη και πολύ νόστιμη (όπως και κάθε τυρόπιτα που έχει ανέβει σε αυτήν εδώ την σελίδα). Μας έχει κάτσει καλά δηλαδή στη γεύση και μας έχει ξελασπώσει όταν αυτό έχει χρειαστεί γιατί σερβίρει πολλά άτομα. Ομολογώ σε περίπτωση που δεν το ξέρεις ότι έχω μια εμμονή με τις τυρόπιτες και αν δεις το αρχείο των συνταγών θα βρεις πολλές και διαφορετικές. Είμαι κάτι σαν συλλέκτης τυροπιτών. Όσες κι αν έχω πάντα ψάχνω μια διαφορετική που να μην μοιάζει με τις υπόλοιπες. Για την επιτυχία της τυρόπιτας αυτής, εκτός από την πολύ νόστιμη γέμιση που είναι βασική προϋπόθεση, χρειάζεται να προμηθευτείς και το κατάλληλο φύλλο. Έχω καταλήξει σε ένα συγκεκριμένο και θα στο προτείνω ανεπιφύλακτα μιας και είναι καταπληκτικό κατά τη γνώμη μου. Δεν πρόκειται για διαφήμιση και το τονίζω για να είμαι ξεκάθαρη ότι είναι 100% επιλογή μου και δεν υπάρχει κάποιο κίνητρο πίσω από την πρότασή μου αυτή. Πρόκειται για ένα παραδοσιακό φύλλο χοντρό, χωριάτικο και εύγευστο. Για μένα το καλύτερο φύλλο που κυκλοφορεί στην αγορά αυτή τη στιγμή και το ιδανικό για παραδοσιακές Ελληνικές πίτες όπως είναι οι σπανακόπιτες και οι τυρόπιτες. Τέλος να σημειώσω πως η πίτα αυτή δεν θέλει τέχνη και επιμέλεια. Όσο πιο άτσαλη νοικοκυρά είσαι, τόσο το καλύτερο, καθώς τα φύλλα δεν χρειάζεται να είναι ίσια στρωμένα στο ταψί, ούτε αλφαδιασμένα, ούτε τεντωμένα. Η επιτυχία αυτής της τυρόπιτας κρύβεται στις πτυχές του φύλλου και στον αέρα που αυτές θα φυλακίσουν μέσα τους ώστε η τυρόπιτα να γίνει ακόμα πιο αφράτη και αέρινη. Γι΄ αυτό στρώσ΄ τα όπως - όπως και μην αφιερώσεις χρόνο σε καλλιτεχνίες. Μόνο έτσι θα πετύχει! ΤΥΡΟΠΙΤΑ ΜΕ ΚΡΕΜΩΔΗ ΓΕΜΙΣΗ ΦΕΤΑΣ Υλικά: 1) 600 γραμμάρια φέτα τριμμένη στο χοντρό μέρος του τρίφτη 2) 1 lt γάλα φρέσκο 3) 110 γραμμάρια αλεύρι για όλες τις χρήσεις 4) 4 μεγάλα αυγά 5) 70 γραμμάρια βούτυρο 6) 1 κουταλάκι γλυκού αλάτι 7) Πιπέρι 8) 1 τσιμπιά μοσχοκάρυδο 9) ¾ φλιτζανιού ελαιόλαδο για το άλειμμα των φύλλων 10) 1 πακέτο (750 γραμμάρια) παραδοσιακό φύλλο χωριάτικο ΖΑΓΟΡΙΣΙΟ Χαβέλας (περιέχονται 6 μεγάλα φύλλα στη συσκευασία) 11) 4 κουταλιές σούπας σουσάμι Μέθοδος: Βάζουμε τα αυγά στο μούλτι και τα χτυπάμε πολύ καλά μέχρι να σπάσουν και να ομοιογενοποιηθούν. Τα αφήνουμε στη άκρη. Τρίβουμε τη φέτα και την αφήνουμε και αυτή στην άκρη. Σε μια μεγάλη κατσαρόλα (χωρίς να την έχουμε βάλει στη φωτιά) ρίχνουμε το γάλα και το αλεύρι. Με έναν αυγοδάρτη ανακατεύουμε πολύ καλά να διαλυθεί το αλεύρι μέσα στο γάλα. Τώρα την τοποθετούμε στο μάτι της κουζίνας και το ανάβουμε σε μέτρια θερμοκρασία. Ανακατεύουμε συνεχώς με το αυγοδάρτη μέχρι να πήξει και να δημιουργηθεί μια παχύρρευστη κρέμα (μπεσαμέλ). Αποσύρουμε την κατσαρόλα από τη φωτιά και ρίχνουμε μέσα το βούτυρο και τα αυγά ανακατεύοντας παράλληλα πολύ έντονα με τον αυγοδάρτη ώστε να μην ψηθούν. Κατόπιν ρίχνουμε τη φέτα, το αλάτι, το πιπέρι και το μοσχοκάρυδο. Ανακατεύουμε επίσης να δημιουργηθεί ένα κρεμώδες μείγμα. Αυτή είναι η γέμιση της τυρόπιτας. Την αφήνουμε για λίγο στην άκρη. Παίρνουμε το μεγάλο ταψί του φούρνου διαστάσεων 40Χ35 εκατοστών περίπου. Το λαδώνουμε και στρώνουμε 2 από τα φύλλα κάτω ραντίζοντας το καθένα από αυτά με ελαιόλαδο. Στη συνέχεια ρίχνουμε πάνω στα φύλλα κατά τόπους μερικές μεγάλες κουταλιές από την γέμιση. Δεν μας ενδιαφέρει να πάει η γέμιση παντού σε κάθε σημείο του φύλλου και να τα καλύψει εντελώς. Ούτε χρειάζεται τα φύλλα να είναι ίσια στρωμένα στο ταψί. Η επιτυχία αυτής της τυρόπιτας κρύβεται στις πτυχές και στον αέρα που αυτές θα φυλακίσουν μέσα τους ώστε η τυρόπιτα να γίνει ακόμα πιο αφράτη και αέρινη. Κάνουμε την ίδια διαδικασία για όλα τα επόμενα φύλλα στρώνοντας αυτή τη φορά ένα φύλλο, και αφού πρώτα το ραντίσουμε με ελαιόλαδο ρίχνουμε κουταλιές από την κρέμα φέτας πριν το καλύψουμε με το άλλο, προσέχοντας πάντα να μην είναι τεντωμένο αλλά να αφήνουμε πτυχές και ζάρες. Με λίγα λόγια η διαδικασία είναι φύλλο – λάδι – γέμιση κ.ο.κ. μέχρι να τελειώσουν όλα τα υλικά. Πριν στρώσουμε το τελευταίο φύλλο προσέχουμε να γυρίσουμε προς το εσωτερικό του ταψιού όλα τα φύλλα που περισσεύουν έξω από αυτό στα τοιχώματα ώστε το τελευταίο φύλλο να έρθει σαν επιστέγασμα και να καλύψει όλα τα υπόλοιπα. Λαδώνουμε καλά την επιφάνεια της πίτας και την χαράσσουμε σε 16 μεγάλα κομμάτια. Πασπαλίζουμε με σουσάμι και ραντίζουμε με λίγο νερό εδώ κι εκεί για να μην καεί το σουσάμι κατά το ψήσιμο. Ψήνουμε την τυρόπιτα σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς στις αντιστάσεις πάνω – κάτω για περίπου 45-50 λεπτά ή μέχρι να δούμε την επιφάνειά της να χρυσίσει. Τρώγεται ευχάριστα ζεστή αλλά και σε θερμοκρασία δωματίου. Καλή επιτυχία!!!
Γιαούρτι με κομπόστα και μπισκότα Υλικά Χυμό μιας κομπόστας (ροδάκινα ή βερίκοκα) 1 κουτί Ζελεδάκια Φρούτων Διάφορες Γεύσεις 2 γιαούρτια 1-2 πακετα μπισκότο πτιμπερ Εκτέλεση Βράζετε το χυμό μιας κομπόστας (ροδάκινα ή βερίκοκα) και προσθέτετε σε αυτό ένα κουτί
ΥΛΙΚΑ 1 φλ.τσ σιμιγδάλι ψιλό 2 φλ τσ.γιαούρτι 1φλ καφ.γάλα 1/2 κγ μπέικιν, 1 βανίλια, ξύσμα λεμονιού 1φλ καφέ ζάχαρη λίγο κουρκο...
Ελληνικές συνταγές για νόστιμο, υγιεινό και οικονομικό φαγητό. Δοκιμάστε τες όλες
ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
Ζαμπονοτυρόπιτα με κρέμα Υλικα: 1 πακετο φύλο σφολιάτας, 500γρ. ρεγκατο τριμμένο, 400γρ. εμενταλ τριμμένο, 20φετες ζαμπόν, 1 αυγο για την κρέμα θα χρειαστείτε 100γρ. βουτυρο, 100γρ. αλευρι για όλες τις χρήσεις, 400γρ. γαλα φρέσκο, 300γρ. κρεμα γάλακτος, λιγο αλάτι, λιγο πιπέρι, λιγο μοσχοκαρυδο Εκτελεση: Φτιάχνουμε πρώτα την κρέμα
[TIROPITAKIA] These little cheese pies can be found in every Greek bakery and are a beloved snack for all Greeks! One bite will have you addicted to their crispy cheese flavor!
Η νηστεία γίνεται πιο νόστιμη με αυτές τις σουπιές κρασάτες με κρεμμυδάκια στιφάδο. Τα μπαχαρικά δίνουν το πιο ωραίο αποτέλεσμα.
'Ενα γρήγορο κι εύκολο σοκολατένιο cheesecake σκέτη κόλαση, με μια υπέροχη τυρένια κρέμα σοκολάτας που θα σε βγάλει ασπροπρόσωπη για κέρασμα σε γιορτή.
Μπουγάτσα Θεσσαλονίκης πλούσια κρέμα, πραλίνα και κομμάτια σοκολάτας Σερβίρεται συνήθως πασπαλισμένη με κρυσταλλική ζάχαρη
Φανταστική ζύμη τόσο αφράτη και τόσο αρωματική... δεν υπάρχει!!! Μετά τα σκορδόψωμα θέλησα να κάνω διάφορες παραλλαγές και ναι...είναι τόσο ωραία η ζύμη και χωρίς ζύμωμα...μόνο με ανακάτεμα με μία ξύλινη κουτάλα, βρήκα τη χαρά μου... αγαπώ το κασέρι και φυσικά την πίτσα ποιός δεν την λατρεύει! Τα υλικά που θα βάλετε στην δική σας διάθεση! Υλικά για τη ζύμη 125 γρ. γάλα χλιαρό 1 κουταλάκι μαγιά ξερή 2 κουταλάκια ζάχαρη 1 κουταλάκι αλάτι 1 αυγό 250 γρ. αλεύρι 3 κουταλιές βούτυρο μαλακό περίπου 40 γρ. 3 κουταλιές ψιλοκομμένο μαιδανό (προαιρετικά) 1 μεγάλη σκελίδα σκόρδο λιωμένη 1 κουταλάκι κοφτό θυμάρι και ρίγανη Κασέρι σε κύβους ότι έχετε. 1 φλιτζάνι τριμμένα τυριά, ανάμικτα ότι έχει το ψυγείο...κασέρι μοτσαρέλα, ανθότυρο, φέτα ή κασέρι μαλακό για πίτσα. 1 πιπεριά κόκκινη ψητή σε φετούλες. 100 γρ καπνιστή μπριζόλα ή ότι επιθυμίτε 3-4 ελιές ψιλοκομμένες. θυμάρι και ρίγανη 1 κουταλιά βούτυρο μαλακό για το άνοιγμα του φύλλου Εκτέλεση: Σε ένα μπολ κοσκινίζουμε το αλεύρι προσθέτουμε τη ζάχαρη τη μαγιά το αλάτι το ζεστό γάλα όχι καυτό και το αυγό. Ανακατεύουμε με μία ξύλινη κουτάλα να ενωθούν όλα τα υλικά θα γίνει μία πολύ μαλακιά ζύμη. Προσθέτουμε και το βούτυρο και ανακατεύουμε η ζύμη κολλάει πάρα πολύ... δεν την ζυμώνουμε με το χέρι δουλεύουμε με το κουτάλι. Βουτυρώνουμε ένα μπολ βάζουμε τη ζύμη και την σκεπάζουμε με μεμβράνη για μία ώρα. Τη βάζω στο φούρνο μικροκυμάτων (αν υπάρχει) για μία ώρα αφού βράσω ένα ποτήρι νερό και το αφήνω μέσα στο φούρνο να κρατάει ζέστη και υγρασία. Αφού διπλασιαστεί η ζύμη πασπαλίζουμε αλεύρι στον πάγκο της κουζίνα ρίχνουμε τη ζύμη με αλευρωμένο χέρι και διπλώνουμε δεν ζυμώνουμε διπλώνουμε τη ζύμη!!! Πασπαλίζουμε με σιμιγδάλι μία λαδόκολλα αφού την απλώσουμε στο ταψί τοποθετούμε τη ζύμη και με χέρια βουτυρωμένα την ανοίγουμε όσο μπορούμε. Τοποθετούμε περιμετρικά τους κύβους και στο κέντρο τα υπόλοιπα υλικά. Σκεπάζουμε με μεμβράνη για μισή ώρα. Περνάμε τη ζύμη με λίγο βούτυρο από αυτό που μας περίσσεψε...που ανοίξαμε τη ζύμη. Ψήνουμε στην κάτω σχάρα στους 175 βαθμός για 20-25 λεπτά περίπου κάτω αντιστάσεις και αέρα μέχρι να ροδίσει η ζύμη...η κάθε νοικοκυρά ξέρει φυσικά το φούρνο της!!! Καλή όρεξη!!!
Όταν πας για καφεδάκι δεν θες να πας με άδεια χέρια αλλά ούτε με κάτι αγοραστό τότε φτιάχνεις κάτι στα γρήγορα όπως μία ζουμερή Μηλόπιτα που...
Λιτή μεν, αλλά με πλούσια γεύση, η γέμιση αυτής της κολοκυθόπιτας περιέχει και λίγο ρύζι, για να κρατάει τα πολλά υγρά που βγάζει η κολοκύθα, η επιπλέον στρώση στεγνών φύλλων που μπαίνει στο κέντρο της κάνει την πίτα τραγανή και καραμελένια.
Κριθαρότο με γαρίδες από την Αργυρώ Μπαρμπαρίγου | Νόστιμο, ελαφρύ και γρήγορο κριθαρότο με γαρίδες. Απολαύστε το όσο είναι ακόμα ζεστό!
Τα τυροκεφτεδάκια σε ίσως μία από τις πιο νόστιμες εκδοχές τους.
Η Κυριακή της Τυρινής είναι μια μέρα αφιερωμένη στο τυρί και τα γαλακτοκομικά προιόντα. Αποτελεί την τελευταία ημέρα πριν από τη Μεγάλη Σαρακοστή, τη νηστεία του Πάσχα, που ξεκινά την Καθαρά Δευτέρα.
Η Κυριακή της Τυρινής είναι μια μέρα αφιερωμένη στο τυρί και τα γαλακτοκομικά προιόντα. Αποτελεί την τελευταία ημέρα πριν από τη Μεγάλη Σαρακοστή, τη νηστεία του Πάσχα, που ξεκινά την Καθαρά Δευτέρα.
Ένα αχνιστό πιάτο με τραχανά ξινό αλευρένιο, φρέσκο κατσικίσιο γάλα και βουτυράτη φέτα. Το comfort food στα ελληνικά.
Συνταγή για σπαράγγια βραστά σαλάτα, άγρια ή καλλιεργήσιμα | Μια υγιεινή συνταγή που ταιριάζει με αυγά, σάλτσα ολαντέζ και τριμμένη παρμεζάνα.
Σκέφτεσαι τίποτα πιο λαχταριστό για το καλοκαίρι από ένα δροσερό παγωτάκι που θα σε γλυκάνει και θα σε απογειώσει με τη γεύση του; Εμείς σου έχουμε 15 τέλειες συνταγές για παγωτό από τους καλύτερους του είδους -τους σεφ μας- και, μάλιστα, σε διάφορες γεύσεις για να καλύψουμε όλα τα γούστα!
Τα κατιμέρια είναι τηγανητά «κουλούρια» ζύμης, γεμιστά με φρέσκο τυρί. Τα φτιάχνουν τις Απόκριες στην Κω και τη Σάμο καθώς και σε άλλα νησιά, με μικρές παραλλαγές στα υλικά αλλά και στο σχήμα τους…
Απλά τέλεια σούπερ απολαυστική μπουγάτσα !!! Υλικά Σφολιάτα 1 φύλλο κομμένο σε τετράγωνα Γάλα 600 ml Ζάχαρη 120 γρ...
Μία υγιεινή και απολαυστική σαλάτα με υπέροχα αρώματα!
'Ενα γρήγορο κι εύκολο σοκολατένιο cheesecake σκέτη κόλαση, με μια υπέροχη τυρένια κρέμα σοκολάτας που θα σε βγάλει ασπροπρόσωπη για κέρασμα σε γιορτή.
Μουσακάς χωρίς κιμά, μελιτζάνες και πατάτες από την Αργυρώ. Όλο το μυστικό στη γεύση, το κρύβουν τα μανιτάρια που απλά τον απογειώνουν.